Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anı, han, ile, ilgili, osmanlı, selim, sultan

Osmanlı İle İlgili Bir Anı (Sultan Selim Han)

Eski 11-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı İle İlgili Bir Anı (Sultan Selim Han)

Osmanlı ordusu Mısır seferine gidiyorduÜsküdar?dan hareket eden orduya ilk mola Gebze yakınlarında verildi Ordunun geçtiği yollar bağlık bahçelik idi Asmalar salkım salkım olgun üzümlerle, elma ağaçları kırmızı elmalarla doluyduYavuz Sultan Selim Han:

?Acaba askerlerim sahibinden izinsiz üzüm ve elma koparıp yerler mi?? diye kendi kendine düşüncelere daldıBir müddet düşüncelerle tereddüt içinde kaldıktan sonra, yeniçeri ağasını huzuruna çağırdı ve:

?Ağa FermanımızdırBütün yeniçerilerin, sipahi ve askerlerin heybeleri yoklansın Heybesinden bir elma veya üzüm salkımı çıkan asker, derhal huzuruma getirilsin? Diye emretti

Yeniçeri ağası derhal harekete geçerek, saatlerce askerlerin heybelerini araştırdıSultan Selim Hanın huzuruna çıkarak:

?Hünkarım! Askerlerin heybelerini araştırdık İçerisinde üzüm veya elma bulamadık Asmaları ve elma ağaçlarını inceledik, koparılma izlerine rastlayamadık? dediBu habere Sultan çok sevindi Üzerindeki ağırlık ve zihnindeki düşünce kalkmıştıSonra ellerini açarak:

?Allah?ım! Sana sonsuz hamd ve senalar ederim Bana haram yemeyen bir ordu ihsan eyledin Eğer askerlerim içerisinde bir tek kimse sahibinden izinsiz bir tek meyve koparıp yese idi, Mısır seferinden vazgeçerdim?

Dedi Sonra yeniçeri ağasına :

?Ağa! Haram yiyen ordu ile beldelerin fethi mümkün olmaz? dedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com