Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyografi, manuel, zelaya

Manuel Zelaya Biyografi

Eski 11-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Manuel Zelaya Biyografi

Manuel Zelaya biyografisi

Manuel Zelaya Kimdir?

Honduras’lı bir iş adamı ve politikacı,José Manuel Zelaya Rosales diğer adıyla Mel Zelaya 20 Eylül 1952 yılında doğdu Kendisi zengin bir iş adamının oğludurManuel Zelaya eğitim hayatı, liseden sonra koleje devam etti Babasının Mel lakabını miras alan ünlü işadamı, Zelaya çiftlik işleriyle, tomrukçuluk ve kereste ticaret işleriyle uğraştı 2005’te Honduras başkanı olarak seçildi27 Haziran 2006’da yeminle göreve başladı

Manuel Zelaya’nın ‘halkın siyasi katılımı kanunu’na dayanarak bağlayıcı olmayan bir anket yapılmasını istemesini uluslararası medya bir referandum olarak algıladıBu anketin amacı halkın anayasa yapacak bir kurucu meclis hakkında görüşlerini almaktı

Honduras Yüksek Mahkemesi,ülkenin başsavcısı ve yüksek seçim kurulu bu karara karşı çıktılar Kongre ise bu arada Zelaya’nın partisi de dahil olmak üzere onu nasıl suçlayabileceklerini tartışmaya başladı İlk olarak Honduras’ın başkenti Tegucigalpa halk yoklamasını anayasaya aykırı ilan etti Honduran Hukuku bu konudaki anayasa maddelerinin değiştirilmesini yasaklamıştır ama anayasada kurucu meclisin yapısı ve yeni bir anayasa yapımı ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır Bu halk yoklamasında Zelaya halka 2009 kasım seçimlerinde kurucu meclis oluşturulmasını içeren dördüncü bir sandık konulup konulmaması hakkındaki fikirlerini soracaktıBu dördüncü sandığın konulup konulmaması kongrede 2/3 oy ile kabul edilmesine bağlı idi O da bu durumu mahkemeye sunmak istedi fakat mahkeme dava sürecine onu katmadı

Manuel Zelaya istemeden de olsa mahkemenin yapılacak halkoylamasının bir danışma olduğunu belirten kararnamelerinin iptaline boyun eğdiAncak mahkeme PCM-020-2009 sayılı kararnamesine dokunmadı Bağlayıcı olmayan bir anket yaptığını belirtiyordu Bu nedenle Zelaya makemeyi yasaları değiştirmek ve anayasa ihlalinden suçladı, görevine son verdiğini açıkladı Daha sonra general olayı yüksek mahkemeye taşıdı Birkaç gün sonra Manuel Zelaya 26 Haziran'da PCM-020-2009 sayılı kararnameyi çıkarttı28 Haziran’da Manuel Zelaya ordu tarafından Kosta Rika’ya sürüldüVe yerine kongre başkanı Roberto Micheletti geçti

Kaynak Vikipedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com