Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
esas, irşatta, önemli

İrşatta Önemli Bir Esas

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İrşatta Önemli Bir Esas

İrşatta önemli bir esas

Yapılan nasihatlere karşı reaksiyon gösteriliyorsa o kişinin üzerine gitmemek ve mümkünse alternatif çareler aramak gerekir

Mesela benim mürted ve mülhid değil ama namaza yanaşmayan, ihtimal namaz teklifi benden geldiği için ona soğuk bakan bir kardeşim olsun Hemen şunu ifade edeyim ki, küçükten gelen teklifi kabul etme, insanların çok azında bulunan bir fazilet tavrıdır Onu, herkesten beklemek de doğru değildir Onun için Allah (cc), Efendimiz'in büyük vazifesi karşısında baba ve annesini kendisine muhatap yapmamış, onları Hanif olarak vefat ettirmiş ve öbür âlemde de -inşallah- cennetine koyacaktır Evet, Cenab-ı Hak, Efendimiz'in anne ve babasını O'na ümmet olma durumunda bırakmamıştır Çünkü bu durumda evlatlarından gelen teklifi reddetme ihtimali söz konusudur Zira iki Cihan Güneşi'nin yanında neşet eden ve orada hayatının büyük bir kısmını geçiren ateş babası Ebu Leheb, ateş babası olmaya devam etmiş ve bu İlahi meşaleden asla istifade edememiştir Bütün civanmertliğine rağmen Ebu Talip'e de bu İlahi memba ve havuzdan istifade etmek nasip olmamıştır Çünkü kendi yetiminin dinine girme ruh haleti ona bir hâil ve perde olmuştur Ancak Efendimiz'in amcalarından mesela Hz Abbas, Hz Hâris ve Hz Hamza Müslüman olmuşlardı ki bunlar, Efendimiz'le hemen hemen aynı yaşlardaydılar ve O'nun arkadaşı konumundaydılar Bu itibarladır ki, küçükten gelen teklifin reddedilmesine biraz da tabii nazarla bakmak gerekir
Bir kardeşime namaz kılması için nasihatte bulunduğum zaman bana reaksiyon gösteriyorsa o takdirde bana düşen namaz ve niyazlı arkadaşlarımın onunla münasebet kurmasını temin etmektir Mesela düşünelim ki, benim hizmet-i imaniye ve Kur'aniye çizgisinde beraber olduğum bir grup arkadaşım var; zaman zaman onlarla bir araya gelip fikir teatisinde bulunuyoruz Bu durumda namaz kılmayan kardeşimin -bir de benden büyükse- daima tâli derecede kalması, içten içe kardeşlik hisleriyle bana bağlı olsa bile ben elde avuçta bir gül gibi dolaşırken onun kapı arkasında kalması kendisini bana karşı reaksiyona sevk edebilir Bu, bir insan ruh haletidir Binaenaleyh onu bu türlü reaksiyona sevk etmemek için bana düşen vazife şudur: Kendi arkadaş muhitime demeliyim ki, bundan sonra beni aramak istediğiniz zaman kardeşim Ali'yi arayın Bir yardım talebiniz olursa ona gidin Telefonla sorarken onu da sorun "Sizin evinize çay içmeye gelelim yahut biz falan yerde olacağız Sen de bize katıl" deyin ve bu tür alternatif yollar deneyin
Hâsılı, insanları rencide etmemek, Hakk'ın hatırını âlî tutmak gerekiyor O arkadaşa namazı en iyi hangi tavır ya da hangi insan anlatacaksa ona fırsat verilmeli ve sû-i zanlarla mesele içinden çıkılmaz hale getirilmemelidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com