Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
almanayda, bin, bulundu, kaval, yıllık

Almanay'da 35 Bin Yıllık Kaval Bulundu

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Almanay'da 35 Bin Yıllık Kaval Bulundu

Almanay'da 35 bin yıllık kaval bulundu

Şimdiye kadar bulunan bu en eski müzik aleti, müzik geleneğinin ne kadar eski olduğunu gösteriyor

Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, fildişinden yapılma kaval, geçen eylülde Ach vadisinde bir mağarada parçalanmış olarak bulundu 12 parça halinde bulunan kavalın uzunluğunun 21,8 cm, kalınlığının 8 mm olduğu belirtildi

Kavalı inceleyen uzmanlar, aletin yüzeyi ve yapısının mükemmel durumda olduğunu, bunun da aletin nasıl yapıldığına dair fikir verdiğini bildirdi
Kavalda 5 delik ve 4 ince çizgi bulunuyor Çizgiler, muhtemelen, deliklerin açılacağı yeri önceden belirlemek için konulmuştu Kavalın bir ucunda da V şeklinde girinti bulunuyor Girintinin ağızlık olduğu tahmin ediliyor

Hohle Fels mağarasında ayrıca değişik ölçülere sahip 2 fildişi kaval parçası bulundu Oradan onlarca km ötedeki Lone vadisinde de yine küçük bir fildişi kaval parçası bulundu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com