Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bugün, nisan, tarihde

Tarihde Bugün 18 Nisan

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarihde Bugün 18 Nisan

Tarihde Bugün 18 Nisan

Mısırda iktidarı eline geçiren Nasır başbakan oldu (1954)

18 Nisan günü tarih sayfalarına nasıl yansıdı? Tarihin değişik dönemlerinden 18 Nisanda yaşananlar

Milli Kuvvetleri bastırmak amacı ile, İstanbul Hükümeti Kuvva-i İnzibatiye adlı bir örgüt kurulmasına ilişkin kararname çıkardı(1920)

İzmit Kağıt Fabrikasında ilk kağıt imal edildi (1936)

İrlanda Cumhuriyeti ilan edildi (1949)

Türkiyede ilk tüp bebek, İzmirde Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinde dünyaya geldi (1989)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihde Bugün 18 Nisan

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Tarihde Bugün 18 Nisan

Tarihde Bugün 18 Nisan

Bugün Doğanlar

1590 - I Ahmet, Osmanlı padişahı (ö 1617)
1942 - Tınaz Titiz, Eski kültür ve turizm bakanı
1943 - Zeki Alasya, Tiyatro ve sinema sanatçısı
1963 - Conan O'Brien, ABD'li komedyen
1968 - Murat Kekilli, Türk Müzisyen
1973 - Haile Gebrselassie, Etiyopyalı rekortmen atlet
1984 - America Ferrera, ABD'li oyuncu

Bugün Ölenler

1943 - Hafız Burhan, Ses sanatçısı
1955 - Albert Einstein, Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman fizikçi (d 1879)
1973 - Nejat Eczacıbaşı, Türkiye'nin ilk eczacılarından, işadamı
1980 - Suut Kemal Yetkin, Deneme yazarı, sanat tarihçisi
1988 - Oktay Rifat Horozcu, Türk şair
1992 - Benny Hill, İngiliz komedyen (d 1924)

Bugünün Özel Günleri

İran - Silahlı Kuvvetler Günü
Zimbabve - Bağımsızlık Günü

Bugün Yaşanan Diğer Olaylar

1906 - San Fransisco kenti, 7,9 büyüklüğündeki 50 saniye süren deprem ve onu izleyen yangınlarla yerle bir oldu 28 bin bina yıkıldı, yaklaşık 500 kişi öldü, 100 bin kişi evsiz kaldı
1923 - Yankee Stadyumu açıldı
1936 - İzmit Kağıt Fabrikası'nda ilk kâğıt imal edildi
1946 - Milletler Cemiyeti dağıldı
1954 - Albay Cemal Abdülnasır, Mısır'da krallığı darbeyle devirerek iktidarı ele geçirdi
1960 - CHP'yi ve basını soruşturmak üzere TBMM'de Tahkikat Komisyonu kuruldu İnönü, "bu demokratik rejim istikametinden ayrılıp onu baskı rejimi haline götürmek tehlikeli bir şeydir Bu yolda devam ederseniz ben de sizi kurtaramam" dedi
1974 - Pakistan başbakanı Zülfikar Ali Butto göreve başladı
1974 - İtalya'da Kızıl Tugaylar örgütü savcı Mario Sossi'yi kaçırdı
1977 - Veli Ballı, Boston Maratonu'nda ikinci oldu
1983 - Beyrut'taki ABD elçiliğine düzenlenen intihar saldırısında bombacının da aralarında bulunduğu 63 kişi öldü
1986 - Kırıkkale'nin Yahşihan beldesinde askeri mühimmat depolarında yangın çıktı Kasaba boşaltıldı
1989 - Türkiye'de ilk tüp bebek, İzmir'de Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi'nde dünyaya geldi
1989 - Çin Halk Cumhuriyeti'nde binlerce öğrenci, daha geniş demokrasi talebiyle sokaklara döküldü
1992 - General Abdül Reşid Dostum, başkent Kabil'i ele geçirmek üzere, devlet başkanı Muhammed Necibullah'a karşı bir isyan başlattı
1993 - Pakistan devlet başkanı Gulam İşak Han meclisi lağvetti
1996 - İsrail birlikleri Lübnan'daki bir BM yerleşim birimini bombaladı: 106 sivil öldü
1999 - Türkiye'de erken genel seçimler yapıldı: DSP birinci parti oldu
2002 - Eski Afganistan Kralı Zahir Şah, 29 yıllık sürgünden ülkesine döndü
2007 - Malatya Katliamı, Malatya'da üç kişi Hristiyan oldukları gerekçesiyle boğazları kesilerek katledildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com