Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hastalığı, karışıyor, tarihe, şeker

Şeker Hastalığı Tarihe Karışıyor

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ömür boyu tedavi gerektiren ve tamamen iyileşmeyen, herkesin bildiği ismiyle “şeker hastalığı” doğru beslenme alışkanlıkları ile ortadan kaldırılabilir mi? Diyabet kroniktir gerçeği değişecek mi? Tıp dünyası şimdi bu soruları tartışıyor Aktüel sağlık haberleriyle de gündemi belirlemeye devam ediyor

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan diyabet, bilinen adıyla şeker hastalığı (Diabetes mellitus) her geçen gün daha da yaygınlaşıyor Özellikle sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik bu hastalığı tetikleyen unsurların başında geliyor

Aslında diyabete “medeniyet hastalığı” denilebilir Bizim genlerimiz ise bu hastalığa yakalanmaya uygun, ki ülkemizde oranların yüksek olmasının temel nedenlerinden biri de bu

Türkler genellikle Tip 2 denilen diyabete yakalanıyorlar, yani sonradan ortaya çıkan ve bazı faktörlerin tetiklediği diyabet türü Tip 1 yani ergenlik yıllarında çıkan tür ise diğerine oranla daha az

Bir kişiye şeker hastalığı tanısı konulduktan sonra, hastanın bunu kabullenmesi zaman alıyor; çünkü tamamen yaşam biçimi değişiyor Herkesin bildiği üzere diyabet “kronik” yani ömür boyu devam eden bir hastalık ve tedaviyle kontrol altında tutulur En azından şimdiye kadar böyle biliniyordu

Son zamanlarda ise diyabet hastalığında Tip 2 denilen, yani yaygın olan türün kronik olmadığı ve tedavi edilebileceği yönünde bilgilere rastlıyoruz Konuyla ilgili olarak ülkemizde ve yurt dışında araştırma yapan veya konuyla ilgili bilgi sahibi olan doktorlar var Diyabet gerçekten de tedavi edilebilir mi? Yoksa bu mümkün değil mi? Uzmanlar anlatıyor

DR NURİ KAPLAN

“Bu süreç ilaç firmalarını ihya etmektedir” Tıbbi bitkilerle diyabeti tedavi edebiliyoruz Şeker hastalığı tanısı konan bir hastaya, doktoru “ömür boyu bu hastalıkla birlikte yaşayacaksın” der ve aksinin mümkün olmadığını ifade eder

Bu ifade hiçbir hekim arkadaşın suçu olmamakla birlikte bütün hekimlerin de sorumluluğudur Diyabet tedavisi ile ilgili ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde yapılan birbirinden bağımsız çalışmalar iki başlık altında toplanabilir Bunları kök hücre ya da pankreas nakli gibi yöntemler ve tıbbi bitkilerle diyabet tedavisi olarak özetleyebiliriz

Anadolu gibi Lokman Hekim kültürünün çok eskilere dayandığı ülkemizde özellikle şehir üniversitelerinde o yörede yetişen bitkilerin şeker hastalığı ile etkileşimleri ile ilgili çok önemli çalışma ve deneyler yapılmaktadır

Dünyada tıbbi bitkilerle diyabet tedavisi ile ilgili kaynak yayın ve çalışmaları detaylı olarak inceleyip, bunları çeşitli deneysel çalışmalardan geçirmek suretiyle, bugüne kadar konan çalışmaların üstünde bir formül ortaya koyduk Fakat bu formülün işe yaraması, hastaların tedavi olmaya başlaması, insülin iğnesine ihtiyacı kalmayan hastaların artması, doktorların hastaların ilaçlarını bıraktırmaya başlaması anlamına geliyor Rant sahipleri tarafından çeşitli bakanlıklara asılsız şikâyetler, ihbarlarla taciz ve yıldırma politikaları yapılmaktadır

DR HİLMİ ŞENLİ (ÖZEL DİABET HASTANESİ)

“Diyabet ortadan kaldırılmaz ama önlenebilir”

Diyabetin sonradan iyileştirilmesi ve ortadan kaldırılması gibi bir durum söz konusu değildir Ancak önceden tedbir alınarak ortaya çıkmasını engelleme şansımız hep var Diyabet, önlenebilir, öngörülebilir, komplikasyonları olan kronik bir hastalıktır

CAROLINE TRAPP (PHYSICIANS COMMITTEE FOR RESPONSIBLE MEDICINE)

“Yeşil ağırlıklı diyetin hastalığı iyileştirebildiği görüldü”

Ben artık şekeri, kalbi, böbrek bozuklukları olan hastalarıma ya da kanser hastalarına az yağlı et, sütlü ürünler ya da düşük kalorili, işleme tabii tutulmuş yemek yemelerini tavsiye etmiyorum Onlara meyve, sebze, tam tahıllar ve az bir miktar kabuklu yemişler ve tohumlar tüketmelerini söylüyorum

Araştırmalarda ve benim kendi klinik deneyimimde hastaların ilacı azaltabildiklerini ya da tamamen bırakabildiklerini gördüm Bu basit bir üç basamaklı sistem: Birinci basamakta kaynakların incelenmesi ve beslenme şeklinin düzenlenmesi ve sorun yaratan yiyeceklerin mutfaktan, iş yerinden, arabadan çıkarılması ile ilk adım atılıyor

İkinci basamak, üç hafta sürecek yüzde 100 yeni beslenme sistemini başlatıyoruz ve üçüncü basamak ve sonrasında randevularla seyrini takip ediyoruz ve destek sağlıyoruz

DR NURHAYAT GÜL

“Diyabet geri döndürülebilir bir hastalıktır”

Tip 2 diyabet düzenli egzersiz ve özel bir beslenme planı ile önlenebilir hatta geri döndürülebilir bir hastalıktır Diyabetle yaşamak zorunda değilsiniz Ondan kurtulabilirsiniz Bunu ben söylemiyorum, ben dâhil onlarca doktor söylüyor Cevabı çok kolay

Bilimsel kanıtlar toplanıp yorumlandığında, bitki bazlı bir beslenme tarzının, diyabeti ve tüm diğer saydığım durumları kontrol eden ve ilaçsız, yan etkisiz, erken ölümden ve çekilecek diğer acılardan koruyan tek beslenme tarzı olduğu anlaşılıyor

Amerikada bu konuda yoğun çalışmalar yapan birkaç doktordan biri Dr Joel Fuhrman, yaklaşık 20 yıldan beri muayenehanesinde koruyucu bir beslenme ve yaşam tarzını hastalarına uyguluyor ve “diyabetle yaşamak zorunda değilsiniz” diyor

DOÇ DR AHMET SELÇUK CAN (FLORENCE NIGHTINGALE HASTANESİ)

“Şeker hastalığı tamamen kalkan birine rastlamadım”

Diyabet kronik bir hastalıktır çünkü ortaya çıkmasının ardından tamamen iyileşmez Kişilerin insülin kullanması gerekir Eğer kilo verimi gerçekleşirse ilacın dozajında bir azalma olabilir

Vejetaryen bir beslenme alışkanlığı ile kişide gizli şeker söz konusuysa bu engellenebilir Ama yapılan diyetle ilaç ve insülini bırakan ve şeker hastalığı tamamen ortadan kalkan birine rastlamadım

DR HACER BALTAOĞLU (DORU HASTANESİ)

“Diyabetin gelişiminde de, tedavisinde de beslenme çok önemlidir”

Diyabet ve insülin direnci, günümüzde yaygın olması ve kronik seyretmesi ve birtakım istenmeyen kalp-damar, böbrek, göz gibi organlarda hasara yol açması nedeniyle çok önemlidir Diyabetin gelişiminde de tedavisinde de beslenme çok önemlidir

Ne zaman yiyeceğiniz, ne sıklıkta yiyeceğiniz, ne kadar yiyeceğiniz ve de ne yiyeceğiniz çok önemlidir Benim görüşüme göre bir öğün belli oranlarda kompleks karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral açısından sebze, meyve içermelidir

Glisemik indexi düşük gıdalar, (komplex karbonhidratlar) bağırsaktan emilimleri yavaş olan kan şekerini hızla yükseltmeyen, posa ve lif içeriği yüksek olan gıdalardır Tamamen vegan tarzı beslenmenin doğru olmadığını düşünüyorum Veganlar bu denli hayvansal gıdalardan kaçınmak yerine biraz daha yumuşatılarak beslenme tarzı geliştirmeliler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com