Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çekmecede, fotoğraflar, makineler, silinmiş

Fotoğraflar Silinmiş, Makineler Çekmecede!

Eski 03-05-2010   #1
GöKKuŞaĞı

Fotoğraflar Silinmiş, Makineler Çekmecede!

Erkekler fotoğraf makinelerini sever; kadınlar fotoğrafları
Erkekler düzgün ve iyi fotoğraf çekmeye çalışır, kadınlar fotoğraf çekmeye
Erkekler sevdikleri fotoğrafa bakmaktan hoşlanır; kadınlar sevdiklerinin fotoğraflarına bakmaktan hoşlanır
Aile albümleri ortaya döküldüğünde erkeklerin ve kadınların ne kadar farklı tepki gösterdiği dikkatinizi çekmiş midir hiç?
Biz genellikle sayfaları çarçabuk geçiştiririz Hele içinde kendimizin yer aldığı fotoğraflar! Hafiften bir huzursuzluk kaynağıdırlar!
Oysa kadınlar öyle midir?
Onlar fotoğraflara bakarken gülerler, ağlarlar; hatta tek bir fotoğrafla upuzun bir zaman yolculuğuna çıkarlar
Geçmiş zaman Kadınların gündelik fotoğraflara yaklaşımıyla erkeklerin yaklaşımı arasındaki farkı sorgularken şöyle yazdığımı hatırlıyorum: "Galiba kadınlar hatırlayarak, erkekler unutarak yaşıyorlar!"

Bu konuya neden geri döndüm, derseniz
Biliyorsunuz, artık evlerimiz küçük çaplı bir teknoloji çöplüğüne dönüştü Geçen gün kitaplığımın altındaki çekmeceleri düzenlemeye kalkıştım
Ne göreyim? Kablolar, kablolar, kablolar
Hepsi başka havadan çalan şarj aletleri, artık hurdahaş olmuş cep telefonları
Ve teknolojisi eskidiği için bir çekmeceye tıkıştırılıp unutulmuş üç dijital fotoğraf makinesi
Ben ki, fotoğraf çekmekle başım hoş değildir; gezip gördüğüm yerleri ve sevdiklerimi zihnimde saklamayı severim
"An"lar donmasın, aksın isterim Zamanın bize yaptığı fenalıklarla fotoğrafları yan yana getirmek içimi burkar!
Yine de kaç makine eskitmişim işte!

Şu Canon Powershot mesela
Hatırlıyorum Şafakta yola çıkacaktım Onlar bunun farkında bile değildi belki ama hayatımdaki kadınla, işimle gücümle, şehrimle aram açılmıştı!
Bir dükkândan içeri girip hiç düşünmeden alıvermiştim bu makineyi
Döndüğümde fotoğraflara tek tek göz gezdirecektim Şurası ada, şurası deniz, şurası zeytinlik, bu da Mehmet Kaptan, vb
Ve sonra hayat biçimim ve geleceğim hakkında bir karar verecektim
Ne oldu peki? Çektiğim birkaç fotoğrafa hiç bakmadım! Bıraktım; hayat da bildiği gibi gelsin!
Yıllar sonra şu çekmecenin karşısında durmuş düşünüyorum da
Ne garip! Zaman kendisini "dondurup durdurmak" için icat edilmiş aletleri bile hızla eskitiyor!
Tıpkı fotoğraflar gibi onlara bakmak da içimi acıtıyor!
(Not: Tüh! Yine gayet kişisel ve gündemle falan ilgisiz bir yazı oldu! Ne olacak benim halim!)

Haşmet Babaoğlu

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com