Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kitabının, küreselleşme, politikaları, tarım, özeti

Küreselleşme Ve Tarım Politikaları Kitabının Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Küreselleşme Ve Tarım Politikaları Kitabının Özeti

Küreselleşme ve Tarım Politikaları

1980'li yılların sonunda Sovyet Bloğu'nun dağılması, Berlin Duvarı'nm yıkılması ile adına Yeni Dünya Düzeni denilen küresel kapitalist sistem, tüm halleriyle çıplak gözle görülebilecek bir biçimde ortaya çıkar

Kapitalizm dinamikleri; IMF, DB ve DTÖ aracılığıyla ulusaşın şirketleri dünyanın en ücra noktalarına nüfus edecek şekilde yaygınlaştırır, egemen kılar Kapitalizm küreselleşir / küreselleştirilir Küreselleşme süreci, ulusaşın şirketler İçin bütün dünyayı açık pazar haline getirme yolunda ilerlerken, üreticiler/tarımcılar da pazara açılma politikalarından ve serbest piyasa kapsamına sokulma çalışmalarından kurtulamaz

Yaşama hakkının temel Ölçütlerinden birisi gıda egemenliği ve güvencesidir Gıda egemenliği, yaşamın idame ettirilmesinden öte, yeterli ve sağlıklı beslenme ihtiyacını da içerir Hem gıda egemenliği ile güvenliği hem de gıdanın kaynağı olan tarım, bu nedenlerden ötürü piyasa ekonomisinin risk ve belirsizliklerine bırakılamayacak bir öneme sahiptir

Küresel kapitalizm tarım sektöründe DTÖ, IMF, DB aracılığıyla ulusaşın şirketlerin egemenliğini tesis ediyor Dünyanın her tarafında şirket tarımcılığına karşı; sürdürülebilir köylü tarımı -aile çiftçiliği- mücadelesi de gelişiyor Bu çalışmanın sürdürülebilir köylü tarımı mücadelesine az da olsa bir katkısı olursa, amacına ulaşmış olacaktır

Yazar:Abdullah Aysu

Yayınevi:Su Yayınları

Sayfa Sayısı:272

Etiket Fiyatı:15,00 YTL

Basım Tarihi:Temmuz 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com