Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kenti, kitabının, yüzyıl, özeti

20. Yüzyıl Kenti Kitabının Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

20. Yüzyıl Kenti Kitabının Özeti

20 Yüzyıl Kenti

Kent konusunda günümüz tartışmalarına kaynaklık eden, yapılan çalışmalarda kendilerine sık sık göndermede bulunulan, bugün artık klasik sayabileceğimiz kimi metinlerin henüz Türkçeye kazandırılmamış olması, böyle bir derlemenin yayıma hazırlanmasındaki türlü etmenlerden biridir Bugüne değin dilimize çevrilen az sayıdaki yapıtı bir kenara bırakırsak, bu alanda büyük bir boşluğun bulunduğunu görebiliriz Türkçede kentlerin tarihi, ekonomisi, toplumbilimi, kültürü gibi alanlarda azımsanmayacak ölçüde kaynak bulunmasına karşılık sanayi öncesi kenti, sosyalist kent, toplumsal cinsiyet ve kent, farklı ekonomik dizgelerin kentlere eskisi gibi konularda aynı değerlendirmeyi yapmak oldukça güç görünüyor Kuşkusuz bu durumun nedenleri arasında, disiplinler arası bir uğraş alanı niteliğindeki kentin, tarih, toplumbilim gibi dallarda yapılan çalışmalarda zorunlu olarak odaklanılması gereken bir alan olarak algılanması da bulunmaktadır

Kitap, kentlerin tarihi, sanayi öncesi kenti, kent toplumbilimi, kent ekonomisi, kent kültürü, kentlileşme, sosyalist kent, kent ütopyaları, kent büyüklüğü, feminist coğrafya, farklı ekonomik dizgelerin kente etkisi ve kent toprağının türlü işlevlere ayrılması gibi konuların ele alındığı on bir makaleden oluşmaktadır Başlangıcından günümüze, kenti oluşturan türlü öğelerin incelenip tartışıldığı bu yazıların, sözü edilen boşluğun doldurulmasına giden yolda bir adım olmasını umuyoruz

Yazar : Kolektif

Yayınevi : İmge Kitabevi

Sayfa Sayısı : 306

Etiket Fiyatı : 17,00 YTL

Basım Tarihi : Mayıs 2002

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com