Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
balkan, diplomasisikitap, özeti

Balkan Diplomasisi-Kitap Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Balkan Diplomasisi-Kitap Özeti

Balkan Diplomasisi kitap özeti

Kitap, Ömer Engin Lütem ve Birgül Demirtaş tarafından birlikte kaleme alınmıştır 1989 yılından 1999 yılına kadar geçen on yıllık sürede Balkanlarda büyük çalkantılar ve değişimler yaşanmıştır Siyasi alanda istikrar gösterdikleri varsayılan ülkeler bile ekonomik alanda ciddi sorunlarla karşılaşmışlardır 10 yıllık bu süre içerisinde Balkan ülkelerinin tamamı değişim yoluna girmişlerdir Bu değişim kimi devletler için oldukça hızlı, bazıları için sancılı ve hatta kanlı olmuştur Bazıları genel eğilimi izlemişler, bir kısmı ise uzun süre direnerek bu değişim yoluna girmişlerdir Balkan Diplomasisi adlı bu kitap, ASAM Balkan Araştırmaları Dizisinin üçüncü kitabıdır Kitapta son on yılda Balkan ülkeleri diplomasilerine toplu halde bakılmış ve de değişim - dönüşüm yılları Balkanlar açısından özetlenmiştir Kitapta tüm Balkan ülkelerinin dış politikaları ayrı ayrı ele alındığı gibi, dünya üzerindeki üç önemli küresel gücün - ABD, Rusya Federasyonu ve Avrupa Birliği - Balkanlar üzerine izledikleri siyasetlerine de yer verilmiştir Kitapta yer alan makaleler ana başlıklar halinde şunlardır:

1 Türk Dış Politikasında Balkanlar
2 Yunanistanın Dış Politikası ve Balkanlar (1990-2000)
3 Arnavutlukun Dış Politikası ve Balkanlarda Arnavut Sorunu
4 Kosova Arnavutlarının Milliyetçiliği
5 Miloseviç Dönemi Yugoslav Dış Siyaseti: Başarısız Bir Mirasyedilik Olayı
6 Kuruluşundan Günümüze Makedonya Cumhuriyetinin Dış Politikası ve Balkan Ülkeleriyle İlişkileri (1991-2000)
7 Bosna-Hersekin 10 Yıllık Dış Politika Tecrübesi
8 Tarihi Süreç İçerisinde Hırvatistan Dış Politikası
9 Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Bulgaristanın Dış Politikası (1989-2000)
10 Soğuk Savaştan Günümüze Romanya Diplomasisi
11 Rusyanın Balkan Politikası ve Balkanlardaki Gelişmelerin Rus Siyasetine Etkileri (1991-2000)
12 Bosna Örneğinde ABDnin Balkan Siyasetini Anlamak
13 Avrupa Birliğinin Balkan Politikası: Çelişkiler İçinde Bir Yanılsama?
Günümüzde ve yakın geçmişteki Balkan dış politika gelişmelerini toplu bir şekilde bizlere sunan “Balkan Diplomasisi”, Emekli Büyükelçi Ömer Engin Lütem ve Birgül Demirtaş tarafından hazırlanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com