Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
değişim, kadrinin, kitabının, romanlarında, süreci, toplumsal, türkiyenin, yakup, özeti

Yakup Kadri'nin Romanlarında Türkiye'nin Toplumsal Değişim Süreci Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yakup Kadri'nin Romanlarında Türkiye'nin Toplumsal Değişim Süreci Kitabının Özeti

Yakup Kadri'nin Romanlarında Türkiye'nin Toplumsal Değişim Süreci

1908'de Meşrutiyet'in getirdiği siyasi değişiklik, edebiyata da yansıdı Bu yıllar ve sonraki yıllarda yaşanan tarihi hadiseler ve toplumsal değişimler, hiç şüphesiz hikayelerde ve romanlarda da kendine yer buldu Balkan Savaşı'ndan Birinci Dünya Savaşı'na, Milli Mücadele'den yeni Türkiye Devleti'nin kuruluşuna ve 1950'li yıllara kadar geçen çok hareketli bir devrede yetişen Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarında da bu toplumsal değişim süreci en geniş şekliyle kendine yer buldu

Yakup Kadri'nin romanları Tanzimat'tan 1950'lere kadar süren toplumsal hayatımızı çeşitli yönleriyle aksettirir Yakup Kadri bu devreyi, birbirini tamamlayan dokuz ayrı roman halinde hikayeleştirir Bu eserler, yayınlanma sırasıyla değil de anlatıldığı devirler dikkate alınarak sıralandığında yazarın, Türkiye'nin son yüz elli yıllık toplumsal değişim sürecini hikaye ettiği görülmektedir

Yazar : Ensar Yılmaz

Yayınevi : Birey Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 144

Etiket Fiyatı : 6,00 YTL

Basım Tarihi : Mayıs 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com