Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
söyleyiş, türkçedeki, ünlülerin, ünsüzlerin, özellikleri

Türkçedeki Ünlülerin Ve Ünsüzlerin Söyleyiş Özellikleri

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkçedeki Ünlülerin Ve Ünsüzlerin Söyleyiş Özellikleri

Türkçedeki Ünlülerin ve Ünsüzlerin Söyleyiş Özellikleri

Türkçede uzun ünlü yoktur Yabancı kökenli kimi sözcüklerdeki ince veya uzun okunması gereken ünlüler düzelme işaretiyle (^) gösterilir

Türkçe sözcüklerin ilk hecesinde a, ı, o, u ünlülerinden biri varsa sözcüğün diğer hecelerinde a, ı, o, u ünlüleri, Türkçe sözcüklerin ilk hecesinde e, i, ö, ü ünlülerinden biri varsa sözcüğün diğer hecelerinde e, i, ö, ü ünlüleri bulunmalıdır

Türkçe sözcüklerin ilk hecesinde a, e, ı, i ünlülerinden biri varsa onu takip eden hecede a, e, ı, i ünlülerinden biri bulunmalıdır

Türkçe sözcüklerin ilk hecesinde o, ö, u, ü ünlülerinden biri varsa onu takip eden hecede ya u,ü ya da a,e ünlüleri bulunmalıdır

"a, e" ünlüleriyle biten bir' sözcüğün sonuna gelen -yor eki "a, e"yi daraltır

Bu sözcükte iki ünlü yan yana bulunmaz Bu yüzden iki ünlü arasına kaynaştırma ünsüzleri girer

Son hecesinde "ı, i, u, ü" bulunan kimi sözcükler ünlü ile başlayan bir ek aldıklarında son hecelerindeki ünlülerini kaybederler

"p,ç, t, k" ile biten bir' sözcüğe ünlüyle başlayan bir ek geldiğinde "p,ç, t, k" ünsüzleri "b, c, d, g, ğ" ünsüzlerine dönüşül'

Sonunda "ç, f, h, k, p, s, ş, t" ünsüzleri bulunan bir sözcüğe "c, d, g" ile başlayan bir ek geldiğinde "c, d, g ünsüzleri "ç, t, k" ünsüzlerine dönüşül'

Türkçe sözcüklerin sonunda b, c, d, g ünsüzleri bulunmaz

Ünlü ve ünsüzlerin ses özelliklerine uyulmadığında ve ses değerleri eksik ifade edildiğinde telaffuz kusuru ortaya çıkar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com