Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cephesi, doğu, kurtuluş, olayları, savaşı

Kurtuluş Savaşı Ve Doğu Cephesi Olayları

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kurtuluş Savaşı Ve Doğu Cephesi Olayları

Kurtuluş Savaşı ve Doğu Cephesi Olayları

Ermeni Meselesi
  • Ermeniler XIX yy ortalarına kadar Osmanlı hakimiyetinde barış içinde yaşamışlar devlete olan bağlılıklarından dolayı kendilerine “millet—i sadıka” denilmiştir
  • Fransız ihtilalinin etkisi ve Avrupalı devletlerin kışkırtmaları sonucu XIX yy’ın sonlarına doğru Ermeniler bağımsız olma fikrine sahip olmuşlardır
  • Ermeni meselesi ilk kez Berlin Antlaşması’nda (1878) günde*me gelmiştir Bu antlaşmada Osmanlı Devleti’nden Doğu Anadolu’da Ermeniler lehine ıslahatlar yapması istenmiştir
  • Sultan II Abdülhamit Ermenilerin bağımsız olmalarını sağla*yacak olan bu ıslahatları uygulamamıştır
I Dünya Savaşı‘nda Ermeni Sorunu ve Tehcir Kanunu
  • Ruslar I Dünya Savaşı’nda Kafkas cephesinde Ermenileri kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak bölgedeki Türkleri katlettirdiler
  • Ermenilerin doğuda sivil halka ve Türk ordusuna yönelik sal*dırıları üzerine İttihat—Terakki Hükümeti “Tehcir Kanunu”nu (1915) çıkararak katliamlara karışan Ermenileri Suriye ve Lübnan’a gönderdi
  • Rusya 3 Mart 1918′de imzaladığı Brest Litovvsk antlaşması ile Kars Ardahan ve Batum’u Osmanlı Devleti’ne bırakmıştı
  • Fakat daha sonra Kars ve çevresini Ermeniler Ardahan ve Batum’u Gürcüler işgal etti
  • TBMM Osmanlı Devleti’nden kalan ve başında Kazım Karabekir Paşa’nın bulunduğu orduya hareket emri verdi
Ermenistan Savaşı
  • TBMM Ermeni meselesini çözmek için Kâzım Karabekir Paşa’yı Doğu cephesi komutanlığına tayin etti
  • 24 Eylül 1920′de taarruza geçen Türk ordusu Ermenileri ye*nilgiye uğrattı
  • 30 Ekim 1920′de Kars zaferi kazanıldı
GÜMRÜ ANTLAŞMASI 3 ARALIK 1920
+TBMM ile Ermenistan arasında yapıldı
1 Aras Nehri—Çıldır Gölü hattı sınır olacak
2 Kars Sarıkamış ve Iğdır TBMM’ye verilecek
3 Ermenistan Sevr’i tanımayacak Misak-ı Milli‘yi tanıyacak
Önemi:
  • TBMM’ye bağlı düzenli ordunun ilk başarısıdır
  • TBMM’yi ve Misak-ı Milli’yi ilk tanıyan devlet Ermenistan’dır
  • Ermeni meselesi sona erdi
Batum Antlaşması23 Şubat 1921
  • TBMM ile Gürcistan arasında yapıldı
  • Artvin ve Batum çevresi TBMM’ye bırakıldı
  • Bu antlaşmalardan kısa bir süre sonra Ermenistan ve Gür*cistan Sovyet Rusya’nın egemenliğine girdi
  • Bu antlaşmaların yerine daha sonra Moskova ve Kars ant*laşmaları imzalandı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com