Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dersleri, kurt, vonnegut’tan, yaşam

Kurt Vonnegut’Tan Yaşam Dersleri

Eski 07-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kurt Vonnegut’Tan Yaşam Dersleri

Amerikalı hümanist yazar Kurt Vonnegut (11 Kasım 1922–11 Nisan 2007) bilimkurguyu, mizahı ve insanı ironiyle ele aldı: Cornell Üniversitesi'nde biyokimya okuduktan sonra İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa'da asker olarak hizmet verdi Almanya'da savaş esiri olarak ele geçirildi ve Dresden şehrinin müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu

Bu olay Vonnegut'u derinden etkiledi ve sonucunda en başarılı romanı, Slaughterhouse-Five’ı (Mezbaha No 5) yazdı
Bu kitap sayesinde çağdaş Amerikan yazarlarının önde gelenlerinden biri oldu Savaş sonrası, yazarlığa zamanının çoğunu ayırmadan önce, Şikago Üniversitesi'nde antropoloji dalında uzmanlaştı

Başlangıçta bilim-kurgu üzerinde yoğunlaştı ve ilk yayınlanan romanı, Player Piano (Otomatik Piano), bu dalda Vonnegut'a büyük övgü kazandırdı İşte kendi dilinden hayata dair satırlara bir göz atalım

Her şeyin az biraz anlamı olsun istedim ki, sinirli yerine, evet, mutlu olalım hepimiz

Ve yalanlar uydurdum hepsi de cuk oturan ve bir cennet yarattım bu kederli dünyadan Bir eleştirmenin bir roman karşısında öfke ve nefret göstermesi mantıksızdır
Bu, insanın zırhını kuşanıp dondurmaya saldırması gibi bir şeydir Bir şeyi taklit etmeye çalışırken dikkatli ol, çünkü sen taklit etmeye çalıştığın şeysin

İnsanlar ne kanseri yendiklerinde, ne Mars'a gittiklerinde, ne de ırkçılığı önlediklerinde mutlu olabilirler Mutluluk, ilkel toplumlar gibi yaşamanın yolu bulunduğunda gerçekleşecektir Bu benim ütopyam Bize bu gezegeni bir harabeye çevirme hakkını kim veriyor, gerçekten merak ediyorum En uçtaki, sınırdaki çizgiye ulaşmak ve orada kalmak isterim Orada, merkezdeyken göremeyeceğin her şeyi görebilirsin

Tüm işlerini gelişigüzel bir şekilde yapıyorsan, körler ülkesindeki tek gözlü kişisin demektir Kahkaha ve gözyaşı, düş kırıklığı ve tükenmişliğe verilen cevaptır Ben gülmeyi tercih ederim; çünkü bu, ardından daha az temizlik işlemi gerektiriyor Bir şeyi öğrenmeye çalışan, öğrenen ve sonunda kendini daha akıllı hissetmeyen kimseden sakın Olgunluk, kahkaha hiçbir şey için çare olmadığında karşılaştığın acı bir düş kırıklığıdır İnsanlar kiliseye vaaz dinlemeye değil, Tanrı'yı hayal etmek için gelirler

Yıl 2081 Ve sonunda herkes eşit Bugün genç insanlar hayatlarında neler yapabilirler? Çok şey Ancak yapabilecekleri en cesurca şey, korkunç yalnızlık hastalığının iyileşeceği bir toplum yaratmaktır Kim daha zavallı durumdadır? Polis tarafından bağlanan ve susturulan bir yazar mı; özgürlük ortamında yaşayıp da söyleyecek hiçbir şeyi olmayan mı?

Yeni bilgi, yeryüzündeki en değerli üründür Doğrularımız arttıkça zenginleşiriz Sırf bazılarımız okuma-yazma biliyor ve biraz da matematikten anlıyor diye evreni fethetmeye hakkımız yok Artık eskisi gibi yazamadığımdan şikayetçi oluyor kimileri, benim yaşıma gelen doktorlar, avukatlar işlerini yapamaz iken benim hâlâ yazı yazıyor olabilmem bile büyük bir başarıdır Yaşlılık noktalı virgül gibi

*

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com