Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gün, mühlet, ver

Üç Gün Mühlet Ver!

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üç Gün Mühlet Ver!

Hz Ömer, her iki tarafın da ifâdelerini aldı Hâdisenin nasıl cereyân ettiği iyice öğrenildikten sonra kâtil genç suçlu görülerek idâma mahkûm edildi

Delikanlı kararı sükûnetle dinledikten sonra, dedi ki:

-Siz, mü'minlerin emîrisiniz Emriniz başımızın üzerinedir Kararın yerine getirilmesine hazırım Ancak, babam vefât etmezden önce paralarını ayırmış, bana, "Oğlum, şunlar senin, şunlar da kardeşinindir Büyüyünceye kadar sen muhâfaza et! Büyüyünce kendisine verirsin" diye vasiyet etmişti Ben de bu paraları bir yere gömdüm Şimdi karar infaz edilirse, bu paralar orada kalır Çünkü benden başka yerini bilen yoktur Yetim hakkı zâyi olur Bana üç gün müsaade ederseniz gider emâneti ehil birine teslim ederim Sonra da gelir teslim olurum

Hz Ömer:

-Yerine bir kefil bırakman lâzım, buyurdu

-Burada bulunanlardan biri bana kefil olur?

-Kefilini göster!

Genç, orada bulunanların yüzüne dikkatlice baktı Sonra Ebû Zer Gıfarî hazretlerini göstererek:

-İşte bu zât kefil olur, dedi

Hz Ömer:

-Ey Ebû Zer, kefil olur musun?

-Evet, üç güne kadar döneceğine ben kefil olurum

Aradan üç gün geçti Mühlet bitmek üzereydi Da'vâcı gençler gelmiş fakat, suçlu genç gelmemişti Da'vâcılar dedi ki:

-Ey Ebû Zer, kefil olduğun genç gelmedi Madem o gelmedi, sen onun kefili olarak, onun cezâsını çekmedikçe buradan ayrılmayız

Ebû Zer hazretleri gayet sakin bir şekilde:

-Daha vakit var, sürenin sonuna kadar bekleyin bakalım Eğer gelmezse, ben hazırım

Sözünde durdu

Nihâyet bildirilen vakit doldu Ebû Zer hazretleri de ortaya çıkıp, cezâsının infazını istedi Tam bu sırada, toz duman içinde birinin gelmekte olduğunu gördüler Gelen, o gençten başkası değildi

Genç geciktiği için özür dileyerek:

-Parayı bulup dayıma teslim ettim Kardeşimi de ona emânet ettim Dayımın yeri haylı uzak olduğu için ancak bu zamanda gelebildim

Orada bulunanlar, gencin sözünde durmasına hayran kaldılar Bu husûsu kendisine söylediklerinde:

-Mert olan hakîki Müslüman sözünde durur Arkamdan, "Artık dünyada sözünde duran kalmadı" dedirtmem

Ebû Zer hazretlerine, genci tanımadığı hâlde neden kefil olduğunu sorduklarında:

-Genç bana güvenerek, "Bu bana kefil olur" dedi Bunu reddetmeyi mürüvvete, insanlığa sığdıramadım Âlemde fazîlet, iyilik kalmamış, dedirtmem

Bu durumu gören da'vâcılar:

-Biz de bu dünyada kerem sahibi, cömert kalmadı dedirtmeyiz rızâsı için, da'vâmızdan vazgeçtik, ölenin vârisleri olarak affettik, dediler

Peygamber efendimiz Ebû Zer hazretleri hakkında buyurdu ki:

-Benim ümmetimde Ebû Zer, Meryem oğlu İsâ'nın zühdüne sahiptir Bu fıtrat üzere yaratılmıştır

-İsâ aleyhisselâmın tevazuuna bakmak kendisini mesrur eden kimse, Ebû Zerr'e nazar eylesin

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com