Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Pasta, Kek, Börek & Kurabiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
pasta, tarifleri, vişneli

Vişneli Pasta Tarifleri

Eski 09-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Vişneli Pasta Tarifleri

Kırmızı Başlıklı Kız Pastası:
Pandispanya İçin:
  • 100gr tereyağı ya da eşit miktarda sıvıyağ
  • 150gr toz şeker
  • 3 yumurta
  • 150gr un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 su bardağı komposto vişne (suyu süzülmüş)
Krema için:
  • 1,5 lt süt
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 paket vanilya
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 paket krema
  • 2 paket krema sertleştirici
  • 2 bardak vişne kompostosu suyu (veya vişne suyu)
  • 2/3 paket vanilyalı puding
  • 8 vişne tanesi
Hazırlanması:
Pastayı servis yapacağınız günden 3 gün önce 1,5lt sütü temiz bir kaba koyup üzerine 1 yemek kaşığı limon ilave edin Kabın üzerini streçle kapatıp oda sıcaklığında 2 gün bekletin
2 gün sonra sütü bir tencereye alıp orta hararetli ateşte yarım saat -süt tamamen kesilene kadar- ısıtın Süt kesilince ılınmasını bekleyin Bir kevgiri geniş bir kaseye oturtun, kevgire birkaç kat kağıt havlu serin ve süt kesiğini kevgire alın Üzerini tekrar streçleyip buzdolabında bir gece bekletin
Pandispanyayı hazırlamak için vişne ve kakao hariç tüm malzemeleri karıştırın Karışımın yarısını yağlanmış kek kalıbına dökün Kalan yarısına kakao karıştırın ve sade hamurun üzerine dökün En üste vişneleri serpip 175C fırında keki pişirin
Bu arada kremayı krema sertleştirici ile çırpın Yoğurt kıv***** gelen süt kesiğini şekerlerle karıştırıp yavaş yavaş kremaya ilave edin Kremanın bir kısmını süsleme için ayırın (ayırdığınız kremayı dolaba kaldırın)
Kek pişip soğuyunca kalıptan çıkarıp servis tabağına alın Kek kalıbınızın halkasını tekrar geçirip kremayı kekin üzerine yayın Bu halde 4-6 saat buzdolabında soğutun
Servisten 1 saat önce pudingi vişne suyu ile pişirin İyice soğutup kremanın üzerine yayın Ayırdığınız krema ve vişnelerle üzerini süsleyin

Alıntı Yaparak Cevapla

Vişneli Pasta Tarifleri

Eski 09-06-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Vişneli Pasta Tarifleri

Vişneli Damla Çikolatalı Pasta
Malzemeler;
  • 1 adet hazır kakaolu pastaban
  • 1 adet vanilyalı pasta kreması
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı vişne suyu
  • 1 su bardağı cekirdeksiz vişne
  • 1 su bardağı damla çikolata
  • yarım su bardağı file antep fıstığı
  • 3/4 su bardağı süt ile hazırlanmış 1 paket kremşanti
Kekini ıslamak için:
  • 8-10 çorba kaşığı vişne suyu
Hazırlanışı:
Her iki patayı 4-5 er kaşık vişne suyu ile ıslatın Pasta kremasını 1 su bardağı süt ve 1 su bardağı vişne suyu ile çırpalım
Birinci patayı servis tabağına alalım ve 2-3 kaşık krema ile kaplayalım Kremanın üzerine vişne tanelerini dizin, yarım su bardağı çikolata damlalarını vişne tanelerinin üzerine serpin
Ikinci patayı üzerine kapatın Kalan tüm kremayı üzerine boşaltın ve pastanın üzerinden yanlara doğru kremayı sürmeye başlayın en son yanlarını düzeltin
Son olarakta kremşanti, file antep fıstığı ve kalan damla çikolatalarıyla dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz Buzdolabında 2-3 saat beklettikten sonra servis yapabilirsinizAfiyet olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Vişneli Pasta Tarifleri

Eski 09-06-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Vişneli Pasta Tarifleri

Vişneli Rulo Pasta
Malzemeler;
  • 5 adet orta boy yumurta,
  • 100 gr toz şeker,( yarım su bardağından 1 parmak fazla)
  • 100 gr kek unu,( 1 su bardağından 1 parmak eksik)
  • 20 gr kakao ( tepeleme bir yemek kaşığı)
  • 1 paket vanilya,
  • 60 gr mısırözü yağı(yaklaşık yarım çay bardağı)
Kreması;
  • 1 paket Dr O'etker vanilyalı pasta kreması,
  • 1,5 su bardağı soğuk süt,
İçine;
  • Arzu ettiğiniz kadar vişne
Islatmak için;
  • Çok az şekerli su
Hazırlanışı;
Önce fırını 160 dereceye ayarlayıp ısıtmaya başlayın
Ben midi fırın tepsisi kullandım Siz kullanacağınız tepsinin içini yağlı kağıt ile kaplayın
Yumurtaları, şekerle beraber 10 dakika kadar çırpın Bu süre sonunda karışımın kıvamı mayonez gibi olmalı
Vanilya, kakao ve kek ununu bep beraber eleyin ve sıvıyağdan sonra yumurtalı karışıma katıp, tahta kaşık yada spatula ile alttan üste havalandırarak karıştırın
Tepsiye döküp her yere eşit yayılmasını sağlayın ve fırında 10 dakika pişirin
Pişen pandispanyayı fırından çıkarıp, üstüne toz şeker serptiğiniz temiz bir mutfak havlusuna ters çevirin Üstünden yağlı kağıdı sıyırıp alın ve 1-2 dakika bekledikten sonra havlu yardımı ile uzun kenarından çokta sıkı olmamak şartı ile rulo şeklinde sarın ve soğuyuncaya kadar dinlendirin
Bu arada hazır pasta kremasını üstünde yazılı şekilde çırpın İsterseniz herhangi bir pastacı kreması yapabilirsiniz, benim vaktim çok dar olduğu için hazır krema kullandım
Soğuyan pandispanyayı nazik hareketlerle açın ve içini şekerli su ile ıslattıktan sonra, krema sürün ve çözdürülüp suyu süzülmüş vişnlerei serpin
Şimdi ruloyu uzun kenarından dikkatlice ve birazda sıkı şekilde sarın Bu aşamada üstünde küçük çatlamalar olabilir Sonradan bu çatlaklar krema ile kapanır merak etmeyin()
Kalan kremayı pastanın üstüne güzelce sıvayın Ben hazır minik çikolata topları serperek süsledim Siz çikolata rendesi ile de süsleyebilirisniz Yada hiçbir şey serpmeden sadece krema olarak bırakabilirsiniz
En üstüne de resimde görüldüğü gibi sıkma torbası yardımı ile yuvarlaklar sıktım ve üstlerine suyu iyice süzülmüş vişne yerleştirdim
Ruloyu bu şekilde hazırladıktan sonra biraz dolapta dinlendirirseniz iyi olur Afiyet olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com