Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geçmiş, past, simple, tense, zaman

Geçmiş Zaman – Simple Past Tense

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Geçmiş Zaman – Simple Past Tense

Ingilizce Past Tense-Geçmis Zaman

GEÇMİŞ ZAMAN – SIMPLE PAST TENSE

Türkçede –di, -miş veya –mişti ekleriyle ifade edebildiğimiz zaman için İngilizcede kullanılan zamanlardan birisi de simple past tense adı verilen zamandır

& Fiillerin ikinci hallerinin kullanıldığı zamandır Fiillerin çoğunun ikinci halleri sonlarına –ed ekinin eklenmesiyle oluşturulur

I cleaned my room last Tuesday – Odamı geçen Salı temizledim

Ancak düzensiz adını verdiğimiz fiillerde yaygın olarak kullanılır

She went Bursa yesterday – Dün Bursa’ ya gitti : Burada gördüğümüz went, go fiilinin ikinci halidir

& Olumsuz yaparken didn’t kullanılır Did aslında do fiilinin ikinci halidir Did kullandığımız durumlarda fiiller birinci hallerinde kullanılırlar

I didn’t mean it – Onu kastetmedim : Burada da gördüğünüz üzere did olduğu için cümlemizde mean: anlamına gelmek fiilini birinci hali ile kullandık

& Sorularda did veya didn’t kullanırız Yine did olduğu için fiiller birinci hallerinde kullanılır

Did you hear the news? – Haberleri duydun mu?

Didn’t she call you last week? – Seni geçen hafta aramadı mı?

Nerelerde kullanıyoruz?

1 Geçmişte tamamlanıp sonlanmış bir olaydan bahsederken:

Our school team beat their school team in volleyball – Okul takımımız onların okul takımını voleybolda yendi

2 Ne zaman sorusuyla birlikte geçmiş zaman ifadelerinde:

When did they send this? – Bunu ne zaman gönderdiler?

3 Keşkeler ve hayallerimizle ilgili yapılarda:

I wish you helped me – Keşke bana yardım etsen

I’d rather you didn’t offend anybody – Kimseyi kırmamanı tercih ederim

4 Geçmişte tamamlanmış olayları zamanları ile birlikte söylerken

We met yesterday – Dün buluştuk

Bu zamanla birlikte kullanılan zaman zarfları şunlardır:

* Yesterday-Dün

* Last – Geçen: Last year- Geçen yıl, Last week- Geçen hafta, Last Tuesday - Geçen Salı, Last month – Geçen ay………

* Ago – Önce : Three hours ago – Üç saat önce, Two days ago - İki gün önce, Five weeks ago – Beş hafta önce……

* In 1999 – 1999’ da, in September- Eylülde, On Wednesday – Çarşamba günü, At two o’clock – Saat 2’de……

* The other day – Geçen gün

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com