Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dua, edilir

Niçin Ve Nasıl Dua Edilir?

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Niçin Ve Nasıl Dua Edilir?

Niçin Dua Ederiz?

Niçin ve Nasıl Dua edilir?

Allaha Niçin Dua Ederiz

Allah bizlere birçok nimetler vermiştir Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah’ a şükretmeliyiz Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalıyız

Dua, insanın Allah katındaki değerini artırır “Ey Muhammed, de ki: Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin” (Furkan, 77) ayeti bunu belirtmektedir

Dua ettiğimde içim ferahlar Kendimi rahatlamış ve mutlu hissederim Çünkü dua, beni Allah'a yakınlaştırır

Ben, Yüce Allah'a olan inancımı, sevgimi dualarımla pekiştiririm Dua ve ibadetlerim sayesinde Allah'ın beni daha çok sevdiğine ve kötülüklerden koruduğuna inanırım Annemin, babamın ve yakınlarımın benim sağlıklı ve başarılı olmam için dua ettiklerini görüp duydukça, onlara karşı sevgi ve saygım artar Ben de onların sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeleri için dua ederim Bunun doğal bir sonucu olarak ailemde birlik ve beraberlik duyguları gelişir

Arkadaşlarım ve tüm insanlık için de sağlıklı ve başarılı olmaları için dua ederim Arkadaşlarıma yaptığım dualarla onlar bana yakınlık hissederler Onların bana ettikleri dua sebebiyle de ben onlara kendimi yakın hissederim

Kısaca, dualarım beni Yüce Allah'a yaklaştırdığı gibi anneme, babama, yakınlarıma ve arkadaşlarıma da yaklaştırır Onların da bana yakın olmalarını sağlar Bundan büyük bir mutluluk duyarım

Duâ, istemek demektir Aç bir kimsenin, iştihâlı olduğu bir zamanda yiyecek istemesi gibidir Duâ, Allahü teâlâya yalvararak murâdını istemektir Allahü teâlâ, duâ eden Müslümanı çok sever Duâ etmeyene gadap eder Duâ mü'minin silâhıdır Dînin temel direklerinden biridir Hadis-i şerifte, “Duâ müminin silahı, dinin de direğidir” buyuruldu

Duâ, gelmiş olan dertleri, belâları giderir Gelmemiş olanların da gelmelerine mâni olurÇünkü, Peygamberimiz, “Duâ belâyı önler” buyurmuştur

Duâ etmek, namaz, oruç gibi ibâdettir Allahü teâlâ, “Bana ibâdet yapmak istemiyenleri, zelîl ve hakîr yapar, Cehenneme atarım” buyurdu Allahü teâlâ, herşeyi sebep ile yaratmakta, ni'metlerini sebeplerin arkasından göndermektedir Zararları, dertleri def' için ve faydalı şeyleri vermek için de, duâ etmeği sebep yapmıştır Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Duâ, ibâdetin aslı ve özüdür Allah katında duâdan makbûl birşey yoktur Duâ yetmiş türlü kazâyı önler Ömrün bereketini artırır

“Kazâ, ancak ve yalnız duâ ile durdurulur

İmâm-ı Rabbânî hazretleri, “Duâ, kazâyı, belâyı defeder” buyurdu

Duânın yapılması mukadderata bağlıdır Takdirde duâ varsa elbette yapılır Duânın belâyı önlemesi kazâ ve kaderdendir Nitekim Peygamberimiz, “Kader, tedbir ile, sakınmakla değişmez Fakat kabûl olan duâ, o belâ gelirken korur” buyurmuştur

Peygamber efendimiz, “Allahü teâlâya günah işlemiyen dil ile duâ edin!” buyurunca, böyle bir dilin nasıl bulunacağı soruldu Bunun üzerine “Birbirinize duâ edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir” buyurdu

Duanın halis niyetle yapılması gerekir Allahü teâlâ, “Bana hâlis kalb ile duâ ediniz! Böyle duâları kabûl ederim” buyurdu

Duâ şartlarına uygun yapılmalıdır Peygamber Efendimiz, “Duânın kabul olması için iki şey gerekir Duâyı ihlas ile yapmalıdır Yediği ve giydiği helaldan olmalıdır Müminin odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı duâ kabul olmaz” buyurdu

Haram lokma yiyenin duâsı kırk gün kabûl olmaz Duâ ihtiyacı gideren, saâdete kavuşturan kapının anahtarıdır Bu anahtarın dişleri, helâl lokmadır

İlâhî! Herkesi sıkıntıdan kurtaran yalnız sensin Bizi dünyada ve âhıretde sıkıntıda bırakma! Muhtaçlara, herşeyi gönderen, yalnız sensin! Dünyada ve âhıretde hayırlı, faydalı olan şeyleri, bize gönder! Dünyâda ve âhırette, bizi kimseye muhtâç bırakma! Âmîn

Allah bizlere birçok nimetler vermiştir Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah a şükretmeliyiz Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalıyız

Dua, insanın Allah katındaki değerini artırır Ey Muhammed, de ki: Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin (Furkan, 77) ayeti bunu belirtmektedir

Dua ettiğimde içim ferahlar Kendimi rahatlamış ve mutlu hissederim Çünkü dua, beni Allah'a yakınlaştırır

Ben, Yüce Allah'a olan inancımı, sevgimi dualarımla pekiştiririm Dua ve ibadetlerim sayesinde Allah'ın beni daha çok sevdiğine ve kötülüklerden koruduğuna inanırım Annemin, babamın ve yakınlarımın benim sağlıklı ve başarılı olmam için dua ettiklerini görüp duydukça, onlara karşı sevgi ve saygım artar Ben de onların sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeleri için dua ederim Bunun doğal bir sonucu olarak ailemde birlik ve beraberlik duyguları gelişir

Arkadaşlarım ve tüm insanlık için de sağlıklı ve başarılı olmaları için dua ederim Arkadaşlarıma yaptığım dualarla onlar bana yakınlık hissederler Onların bana ettikleri dua sebebiyle de ben onlara kendimi yakın hissederim

Kısaca, dualarım beni Yüce Allah'a yaklaştırdığı gibi anneme, babama, yakınlarıma ve arkadaşlarıma da yaklaştırır Onların da bana yakın olmalarını sağlar Bundan büyük bir mutluluk duyarım

Duaya neden ihtiyaç duyduğumuzu maddeler halinde açıklayabiliriz

Allah'a yakın olmak, onun sevdiği ve razı olduğu bir kul olmak için dua ederiz

Alah'ın verdiği nimetlere şükretmek için dua ederiz

Kötülüklerden, bela ve afetlerden korunmak için dua ederiz

İyi bir insan olmak, güzel ahlak ve davranışlara sahip olmak, doğru yoldan ayrılmamak için dua ederiz

Dileklerimizi ve isteklerimizi gerçekleştirmesi için Allah'a dua ederiz (AK)

Nasıl Dua Edilir?

Dua eden kişi gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da çaba göstermelidir Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; ama dil ile dua etmenin çok farklı güzellikleri vardır Dua etmenin belli bir kuralı yoktur İçimizden geldiği gibi güzel olan her şeyi isteyebiliriz Allah’a dua etmek için hiçbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi

“Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz”(Fatiha suresi, 4ayet)

Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:

“Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver Bizi ateşin azabından koru”(Bakara suresi, 201ayet)

“Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle Soyumdan da böyle kimseler yarat Duamı kabul eyle Rabb’imiz! hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve bütün inananları bağışla”(İbrahim suresi, 40-41ayet)

Namazda okuduğumuz pek çok sûre ve duâ ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?

İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir Dara düştüğünde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak çok yanlış bir davranıştır Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: “İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslü gösterilmiştir” (Yûnus suresi, 12ayet) (SA)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com