Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1898, 1976, latife, uşaklıgil

Latife Uşaklıgil (1898 - 1976)

Eski 04-23-2007   #1
mate

Latife Hanım 1898 yılında İzmir'de doğdu İzmir Lisesini bitirdi, Paris ve Londra'da Hukuk okudu (1921) Türkiye'ye döndüğünde Kurtuluş Savaşı henüz bitmemişti Türk Ordusunun İzmir'e girişinin ikinci günü Başkumandan Mustafa Kemal'in şehre geldiğini duydu (11 Eylül 1922) Bunun üzerine Latife Hanım Kumandanlık karargahına giderek Atatürk'ten güvenlik gerekçesiyle Göztepe'deki konaklarında kalmasını istedi Atatürk bu çağrıyı memnunlukla karşıladı Bu tanışma taraflar arasında devamlı haberleşmenin başlangıcı oldu 29 Ocak 1923'te İzmir'de Latife Hanım Mustafa Kemal ile evlendi Nişanın ertesi günü Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım vefat etti

1925 yazında Doğu Anadolu gezisinde aralarında geçen tatsız bir tartışmadan sonra 5 Ağustos 1925 tarihinde boşandılar Öldüğü 1976 yılına kadar İzmir'de ve İstanbul'da yaşayan Latife Hanım, tüm ısrarlara rağmen anılarını anlatmamıştır

Gazi M Kemal Ve Latife Hanım;
arp Cephesi Kurmay Başkanı Asım Gündüz hatıralarında Gazi ile Latife Hanım'a da yer ayırmıştı (Kervan Yayınları, 1973) "Eşim emir subayım aracılığı ile Latife Hanım'la irtibat sağlamış, kendisini ziyaret etmek istediklerini bildirmişti Latife Hanım bundan çok memnun olacağını bildirmişti Eşim ertesi günü yaptığı ziyaret sırasında da kendisine mektubu vermiş, akşam geç vakte kadar oturup dertleşmişlerdi" Mektup Atatürk tarafından "Bu zarfı misafir kaldığım hanımefendiye lütfen gönderin" ricası ile Asım Gündüz'e verilmişti Gündüz sonrasını şöyle anlatacaktı: "Akşam döndüğüm zaman eşim, büyük bir kehanette bulunarak şöyle konuşmuştu: Asım, göreceksin bu kız Gazi Paşa ile evlenecek, ayol kız ona sırılsıklam aşık! Gazi diyor da başka hiçbir şey demiyor Mektubu elimden aldığı zamanki heyecanını sana anlatamam" Devletin resmi organı Anadolu Ajansı, Atatürk ve Latife Hanım haberine bir temenni ile giriş yapmıştı: "Anadolu Ajansı, büyük kurucumuz Atatürk ile yüksek tahsille feyz ve kemal eylemiş bulunan Latife Hanımefendi'nin mazharı saadet olmalarını eyler"

PAŞA'YA MEKTUP
"Mukaddes Paşam, Pek mesut dakikalar yaşadım Bazen dalıyorum, saatlerce gözlerim kapalı düşünüyorum Bu rüyalardan uyanışımda 'Ya Rab, ne eksilirdi, deryayı izzetinden' diyor, gözyaşları döküyorum Belki, 'Beni yirmi gün görmekle bu kız benden ne istiyor? Ve bu hakkı ona kim vermiştir?" diye hiddetlenirsiniz Evet! Hayatımın son dakikasına kadar mesut veya bedbaht edileyim Sizi takipten hali kalmayacağım Fiilen olmasa hayalen daima beraber yaşayacağım Latif'ten Göztepe 25101922"

Fotoğrafları;

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, eşi Lâtife Hanım (sağ baştaki) ve ailesi (Uşaklıgil) ile

Latife Hanım

11 Eylül 1924 tarihinde Bursa'da Latife Hanım ile beraber çekilen resim

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal ve Ali Fethi (Okyar), Çankaya Köşkü bahçesinde, eşleriyle birlikte (1923)

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Lâtife Hanım ile (1923)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com