Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eğitim, ile, işitmegörme, odyovizüel

Odyovizüel Eğitim (İşitme-Görme İle Eğitim)

Eski 08-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Odyovizüel Eğitim (İşitme-Görme İle Eğitim)

Alm Audiovisuelle Ausbildung (f), Fr Education (f) audiovisuelle, İng Audiovisual education Kulağa ve göze hitap eden eğitim şekli Film, teyp, radyo, televizyon, model, video kullanılarak yapılan bir eğitim metodudur Odyovizüel eğitimden maksat, öğrenmeyi kolaylaştırmak ve ilerletmektir Eğitimciler; klasik metodlarla, ders kitabı ve sınıfta yalın olarak anlatılarak yapılan eğitimlerde neticeye gidilemediğini anlamış, daha değişik metodları araştırmaya başlamışlardır En iyi öğrenme yolunun öğrencinin doğrudan doğruya konu ile ilgili tecrübelere girmesiyle olacağı anlaşılmıştır Bu maksatla kitap ve sınıfta anlatılanlara ilâve olarak göze ve kulağa hitap eden araçlardan istifâde edilmeye başlanmıştır Tatbikat öğrenmede, akılda tutmada, hatırlamada, düşünmede, ilgi ve hayal uyandırmada, kişilerin çevreye uyum ve yetişmesinde, bu cins eğitim araçlarının çok büyük etkisi olduğunu göstermiştir

Normal eğitim maksadı ile uygulanmakta olan odyovizüel eğitim araçları iş, endüstri ve silahlı kuvvetlerde de tatbik sâhası bulur Burada kullanılan araçlar arasında film projektörleri, radyo, televizyon, video, teyp sayılabilir

ABD ve İngiltere?de odyovizüel eğitim, 1920?lerden beri muhtelif araçlarla faaliyettedir 1970?lere kadar en çok kullanılan araçlar radyo, film ve televizyonlar olmuştur Radyo ve televizyon yayın yolu ile eğitimi evlere kadar taşırken, film umûmiyetle lise ve üniversitelerde eğitim aracı olarak kullanılmıştır 1970?lerden sonra video ile yapılan odyovizüel eğitimler ön sıraya geçmiş, kapalı devre televizyon yayınları eğitimin hizmetine girmiştir Türkiye?de odyovizüel eğitim konusu çok yenidir Radyo, televizyon yolu ile az da olsa odyovizüel eğitim başlamıştır Videodan eğitimde faydalanma gitgide yayılmaktadır Faydaları yanında maalesef odyovizüel eğitim araçlarının ahlâkî çöküntüyü giderek arttıran bir tesire yol açtığını da gözden uzak tutmamalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com