Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aralık, nelerdir, özellikleri

21 Aralık Ve Özellikleri Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

21 Aralık Ve Özellikleri Nelerdir?

21 Aralık ve Özellikleri Nelerdir?

Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır
21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece – gündüz eşitliği) tarihleri 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir
a Kuzey Yarım Küre
Güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 43°06′ lık açı ile gelir
Kış mevsiminin başlangıcıdır
En uzun gece en kısa gündüz yaşanır
Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar gündüz süresi kısalır
Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlar Fakat 21 Mart tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur
Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi’ne teğet geçer
Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar
Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde en uzun gölge yaşanır Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar
b Güney Yarım Küre
Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 90° lik açı ile gelir
Yaz mevsiminin başlangıcıdır
En uzun gündüz en kısa gece yaşanır
Oğlak Dönencesi’nden güneye gidildikçe gündüz süresi uzar gece süresi kısalır
Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya geceler (bilgi yelpazesi) uzamaya başlar Ancak 21 Mart tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur
Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi’ne teğet geçer
Oğlak Dönencesi’nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları küçülmeye başlar
Oğlak Dönencesi’nin güneyinde en kısa gölge yaşanır Bu tarihten itibaren gölge boyları uzamaya başlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com