Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akarsu, anadolu, bölgesinin, gölleri, nelerdir

İç Anadolu Bölgesinin Akarsu Ve Gölleri Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İç Anadolu Bölgesinin Akarsu Ve Gölleri Nelerdir?

İç Anadolu Bölgesinin Akarsu ve Gölleri Nelerdir?

İç Anadolu Bölgesi'nin en önemli akarsuları Kızılırmak Sakarya Nehri Porsuk ve Delice çayları*dır Bu bölge akarsuları kapalı havzada akan sel rejimli akarsulardır İlkbahar yağışlarıyla taşar ya*zın kuruyacak hale gelir

İç Anadolu Bölgesi'nin güney kesimleri sularını deniz*lere gönderemez Bu nedenle kapalı havzalar geniş bir alan kaplar Kapalı havzaların geniş olanları Kon*ya Ovası Tuz Gölü ve Akşehir - Eber gölleri çevre*sinde yer alır Seyfe Gölü Sultan Sazlığı (Yaygölü) gibi küçük kapalı havzalar da bulunmaktadır İç Ana*dolu Bölgesi'nin büyük bir bölümü sularını Kızılırmak Sakarya ve Yeşilırmak'ın kolu olan Çekerek suyu sa*yesinde Karadeniz'e gönderir Güneydoğusundaki Uzunyayla yöresi sularını Seyhan'ın kolu olan Zamantı suyu sayesinde Akdeniz'e gönderir Sel rejimli akarsuların en fazla bulunduğu bölgedir

Bu göl buharlaşmanın etkisiyle yazın büyük ölçüde kurumakta*dır Tuz Gölü tektonik oluşumludur Derinliği fazla de*ğildir Gölün alanı kışın ve ilkbaharda fazla alan kapla*dığı halde yazın buharlaşma ve beslenme yetersizli*ğinden dolayı kapladığı alan azalır Tuz ihtiyacımızın %30'unu karşılar Diğer önemli gölleri ise Akşehir Eber Ilgın (Çavuşçu) Tuzla Seyfe Mogan ve Sultanısalak-i mekip gölleridir Sakarya nehri üzerinde ise Sarıyar ve Gökçekaya barajları bulunur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com