Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
faktörler, kirliliğine, nelerdir, olan, sebep, toprak

Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yerleşim alanlarından çıkan atıklar egzoz gazları endüstri atıkları tarımsal mücadele ilaçları ve kimyasal gübreler toprak kirliliğine sebep olan en önemli etkenlerdir
Yerleşim alanlarından çıkan çöplerin boşaltıldığı alanlar ile kanalizasyon şebekelerinin arıtılmaksızın doğrudan toprağa verildiği alanlarda toprak kirliliği meydana gelmektedir
Egzoz gazları ozon karbonmonoksit kükürtdioksit kurşun ve kadmiyum vs gibi zehirli maddeler havaya yayılmakta ve solunum yolu ile büyük bir kısmı canlılar tarafından alınmaktadır Geriye kalanı ise rüzgarlar ile uzak mesafelere taşınmakta ve yağışlarla yere inerek toprak ve suları kirletmektedir
Toprak kirliliğine sebep olan diğer bir faktör de tarımsal mücadele ilaçları ve suni gübrelerdir Tarımsal mücadele ilaçlarının bilinçsiz ve aşırı kullanımı sonucu toksik maddelerin toprakta birikimi artmakta ve doğal ortamın kirlenmesine sebep olmaktadır
Sodyum fosfor potasyum kalsiyum magnezyum demir çinko bakır mangan bor gibi besin maddelerini içeren suni gübreler de aşırı ve bilinçsiz kullanım sonucu toprağın yapısını bozmakta ve toprak kirliliğine yol açmaktadır
Endüstri tesislerinden çıkan ve arıtılmaksızın havaya suya ve toprağa verilen atıklar çevreyi kirletmektedir
Ayrıca; ormanların insanlar tarafından tahrip edilmesi yakılarak tarla açılması tarım topraklarının hatalı işlenmesi mera ve çayırların bilinçsiz kullanımı aşırı otlatma vb sebeplerle oluşan toprak erozyonu bugün dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de en önemli çevre sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com