Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölgesinin, ege, yer, şekilleri

Ege Bölgesinin Yer Şekilleri

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bölgedeki yer şekillerinin bir kısmı yer kabuğu hareketleri ile oluşan (Orojenez-Dağ oluşumu) kırılmalarla meydana gelmiştir Kırılma yerlerinde yükselen yerler Horst (dağ) çöken yerler de Grabeni (çöküntü ovası) oluşturmuştur Horst ve graben oluşumunun en fazla olduğu bölgemizdir

Horstlar; Kaz dMadra d Yunt d Boz dağlar Aydın dağları ve Menteşe dağlarıdır

Grabenler; Edremit Bakırçay Gediz KMenderes ve BMenderes’tir

Bölgenin batısında dağlar kıyıya dik uzanmıştır Bunun sonucunda;
- Girinti-çıkıntı fazladır Bir çok koy ve körfez oluşmuştur Körfezler; Edremit Dikili Çandarlı İzmir Kuşadası Güllük ve Gökovadır
- İç kesimlere ulaşım kolaydır Limanların hinterlandı (ard bölgesi) geniştir Yani geniş alana hitap eder
- Deniz etkisi iç kesimlere kadar sokulabilir
- Enine kıyı tipi oluşmuştur
- Kıta sahanlığı (kıyıdan 200 m derinliğe kadar olan deniz) geniştir

Bölgenin güney batısında (Menteşe yöresinde) dağların uzanışı değişmiştir Dağlar burada Kbatı-GDoğu yönlüdür Bu kıyılarda akarsu vadilerinin deniz suları altında kalması sonucu oluşan kıyı tipine Ria tipi kıyılar denir

Manisa-Kula çevresinde volkanizma ile oluşmuş küçük koniler vardır

İç kesimlerde yükselti artmakta ve dağların doğrultusu değişmektedir Burada en önemli yüksek düzlük Yazılı kaya platosudur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com