Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
elektriklenme, etki, ile

Etki İle Elektriklenme Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Etki İle Elektriklenme Nedir?

Etki ile elektriklenme nedir? - Tesir ile elektriklenme nedir?

Yüksüz K ve L cisimleri birbirine temas halinde iken (+) yüklü bir M çubuğu yaklaştırılıyor M çubuğundaki (+) yükler K küresinden L küresine (?) yükleri çeker K küresinin çubuğa uzak olan kısmı (+) yükle yüklenir

Daha sonra küreler yalıtkan ayaklarından tutulup ayrılır ve M çubuğu uzaklaştırılırsa K küresi (+) L küresi de (?) yükle yüklenmiş olur

M çubuğu dokundurulmadan K ve L küreleri yüklenmiş olur Böyle yüklemeye etki ile elektriklenme denir Etki ile elektriklenmede K ve L nin yarıçapları ne olursa olsun yük miktarları eşittir Ayrıca çekilen ya da itilen yükler mümkün olan en uzaktan çekilir ya da mümkün olan en uzağa itilir

Şekildeki gibi (+) yüklü K cismi nötr L cismine yaklaştırıldığında onu etki ile elektrikler L nin K tarafında (?) yükler diğer tarafında ise (+) yükler toplanır K cismi L deki (?) yükleri çeker (+) yükleri ise iter

Fakat d1 < d2 olduğu için Fç > Fi olur ve cisim K ye doğru çekilir K tarafından çekilen nötr L cismi K ye dokunursa L de (+) yükle yüklenir ve bu durumda da L küresi düşey konumun diğer tarafına doğru itilir

Etki ile elektriklenme nedir?

Nötr (Yüksüz) bir cisme (-) veya (+) yüklü bir cisim yaklaştırıldığında nötr cismin yük düzeni bozlularak söz gelimi yaklaştırılan cisim (-) yükle yüklü ise nötr cismin yaklaştırılan cisme yakın olan kısmı (+) uzak olan kısmı (-) yüklenir Bu elektriklenme şekli geçicidir zira elektriklenmeye sebep olan yüklü cisim uzaklaştırıldığında nötr cisim eski durumuna geri döner

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com