Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arasındaki, gerilimi, kohezyon, molekülleri, yüzey

Su Molekülleri Arasındaki Kohezyon Ve Yüzey Gerilimi

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Su kohezyon kuvvetine sahip renksiz kokusuz ve tatsız sıvı bir maddedir Suyun Kimyada formülü (H2O) 2 Hidrojen ve 1 Oksijen atomundan meydana gelmiştir

Suyun Yüksek kohezyon ve adhezyon kuvvetleri

Su kendi molekülleri arasında çekim kuvveti sayesinde dağılmadan kalabilir Moleküllerin dipol olması nedeniyle su birçok maddeye yapışabilir suyun ıslatma özelliği burdan gelmektedir Su aynı zamanda adhezyon (farklı iki maddenin molekülleri arasındaki çekim kuvveti) kuvveti yüksek bir maddedir Hidrojen bağları nedeniyle su molekülleri birbirlerini de çekerler yani su molekülleri arasında kohezyon gücüde çok yüksektir Suyun kohezyon ve adhezyon yetenekleri suyun belirli kılcal yapılar içinde kopmadan yükselmesine ve taşınmasına yardımcı olur Bu da bitkilerin karada yaşamlarını sürdürmeleri açısından önem arz eder Örneğin; civanın dağılmamasıdır

Yüzey gerilimi
Su molekülleri arasındaki güçlü kohezyon kuvveti nedeniyle oluşan yüksek yüzey gerilimine sahiptir Bu görülebilir bir etkidir örneğin küçük miktardaki su çözünmez bir yüzey üzerine (örn: polietilen) konduğunda su diğer madde ile beraber düşene dek kalacaktır

Bu kuvvetin kaynağı temel olarak su moleküllerini bir arada tutan moleküller arası çekici kuvvetlerdir Suyun içinde olan moleküller her yönden komşu moleküllerle kuşatıldıkları için üzerlerine etkiyen toplam kuvvet sıfırdır Buna karşın yüzeydeki moleküllerin sadece bir tarafı diğer su molekülleriyle çevrili olduğu için bunlar içeriye doğru net bir kuvvetle çekilirler Bu durum yüzeyde bir gerilme oluşturup yüzeyin minimum olmasını sağlar Hacimleri eşit birçok geometrik şekil içinde yüzey alanı en az olan küredir Su damlalarının küresel bir şekil alması da yüzey geriliminin en az yüzey oluşturacak şekilde molekülleri hareket ettirmesidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com