Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğrusunda, gösterilmesi, rasyonel, sayı, sayıların

Rasyonel Sayıların Sayı Doğrusunda Gösterilmesi

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Pozitif işaretli basit kesirler sayı doğrusunda her zaman 0 ile 1 arasında gösterilir

Negatif işaretli basit kesirler sayı doğrusunda her zaman -1 ile 0 arasında gösterilir

Bileşik kesirler sayı doğrusunda gösterilmeden önce tam sayılı kesre dönüştürülürTam sayılı kesre sıfırdan başlayarak tam sayı kadar yol aldırılırDaha sonra şu yol izlenirBir sonraki tam sayıya kadar olan aralıktamsayının yanındaki kesrin paydası kadar parçalanarak pay kadar yol aldırılır

Her tam sayı aslında bir rasyonel sayıdırÇünkü her tam sayının altında gizli 1 vardırBunu açığa çıkartınca sayı rasyonel sayıya dönüşür

N: Doğal sayılar Z: Tam sayılar Q: Rasyonel sayılar

Yukarıda görüldüğü gibi ondalık kesirler ve devirli ondalık açılımlar birer rasyonel sayıdır

kaynak:matematikcifatihtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com