Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kimdir, mehmet, paşa, tabanıyassı

Tabanıyassı Mehmet Paşa Kimdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arnavut olup Darüssaade ağası Hacı Mustafa Ağa'ya intisap ederek yükselmiş
imrahor olmuş sonra vezirlikle Mısır valiliğine tayin edilip 1041 Şevvali'nde Topal Recep Paşa'nın yerine vezir-i âzam olmuştur Bunun sadareti IV Murat'ın ilk icraat devrine tesadüf ettiği için pâdişâha çok sadık kalarak mühim temizlik yapmış ve bu suretle memleket ve ocak nizamı iade edilmiştir 1044 H- 1634 Mde IV Murat ile Revan seferi'nde bulunarak orasının işgalinden sonra hizmetine mükâfat olarak Rumeli beylerbeyliği de sadaret makamına ilâve edilmiştir Sultan Murat İstanbul'a avdet ederken vezir-i âzamı Diyarbakır'da bırakmış ise de Tabanıyassı Mehmet Paşa
İran şahının Revan'ı geri almasına mâni olmadığı için 1046 Ramzan ve 1636 Şubat'ta azledilmiş ve İstanbul'a gelince 25 ay kadar sarayın muhiti dahilindeki Sırça saray'da hapsolunarak sonra affedilip Özi (Silistre) valiliğine tayin edilmiştir

Tabanıyassı Mehmet Paşa 1047 Şaban ve 1638 Ocak'ta Budin valisi olmuş ve Sultan Murat'ın Bağdad'tan İstanbul'a döndüğü esnada acele davet olunarak sadaret kaymakamlığına tayin edilmiş ve selefi olan pâdişâhın meşhur silâhdarı Mustafa Paşa da kaptan olmuştur

Tabanıyassı Mehmet Paşa bir müddet sonra Eflâk ve Boğdan voyvodalarının azillerinden doğan vaziyetten dolayı Sultan Murat'ın makbul silâhdarı
adı geçen Mustafa Paşa'nın hilesiyle aynı senede kaymakamlıktan azlolunup Deli Hüseyin Paşa sadaret kaymakamı tayin edilmiş ve Tabanıyassı Mehmet Paşa da evvelâ Yedikule'de hapis ve sonra katledilmiştir Kabri miskinler tekkesi arkasındaki sed üstündedir

Tabanıyassı Mehmet Paşa
tedbirli ve işgüzar olup IV Murat'ın ıslahatında kendisine çok yardım etmiştir Ölümünde 50 yaşlarında idi; sadareti müddeti 5 seneye yakındır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com