Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
krallar, mısır, vadisi

Mısır: Krallar Vadisi

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mısır: Krallar Vadisi

Krallar Vadisi

Krallar vadisi ya da diğer adıyla “Biban-el Mülk” kral MezarlarıNil’in batı kıyısındaKarnak ve Luksor’un (“Yeni İmparatorluk”un dev direkli salonu ve tapınağının bulunduğu yer karşısındadır”)Bir zamanlar ki Theben’in nekropolunun genişşimdi çöl görümündeki alanın içindedirOrada “Yeni İmparatorluk” döneminde kibarların ölülleri için mahzenlerbunun yanı sıra krallarla Tanrı Amon’un adına tapınaklar yapılmıştı

Bu dev ölüler kentinin yönetimi ve boyuna yeni yapılar eklenmesi içinözel bir memurun “Batının Prensi ve Mezarlar Ücretli Askerlerin başı”nin buyruğu altında bir sürü adama gerek vardıBekçi askerler kışlalarda otururlardı;sonunda küçük köyler biçimini alan ev gruplarında da toprak ve yapu işçileritaşçılar ve bezekçilerher türden zanaatçısonunda da ölümlü bedeni koruyan ve Ka için sonsuz bir koruyucu kap hazirlayan tahnitçilermumyacılar barınırdı

Bu dönem en güçlülerin ”Güneşin Oğullarının”Birinci ve ikinci Ramses’in egemenlik sürdükleri “Yeni İmparatorluk”dönemiydiXVIIIfakat özellikleriyle XIXsülaleaşağı yukari 1350’den 1200 İÖ’ye uzanan dönemdeydi

Bilinen en büyük ölüler kentinin gelişmesinin başlayışı Kral ITutmosis’in kayda değer bir kararıyla olduKendini görkemli bir türbeye değilde gizli bir kavuğa gömdüren ilk kraldıBunun nedenide Mumyasının kirletilceğini düşünüyor olmasıydı

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com