Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cumhuriyet, fırkası, menemen, olayı, serbest

Serbest Cumhuriyet Fırkası Ve Menemen Olayı Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Serbest Cumhuriyet Fırkası Ve Menemen Olayı Nedir?

Serbest Cumhuriyet Fırkası ve Menemen Olayı Nedir?

İnkılaplar büyük ölçüde gerçekleşmişti ve mecliste bir muhalefet partisi olmadığı için çeşitli sıkıntılar baş göstermişti1929’da bütün dünyayı etkileyen ekonomik bunalım Türkiye’yi de etkilemiştiHalkın şikayetleri de giderek artmıştıMustafa Kemal bir an önce demokrasinin tam anlamıyla gerçekleşmesi ve değişik düşüncelerden faydalanılmasını istiyorduBunun için o zamanlar Paris’te elçi olan yakın arkadaşı Fethi Okyar’a tarafsız kalacağına dair söz vererek parti kurmasını istedi;o da Serbest Cumhuriyet Fırkasını kurdu(12 Ağustos 1930)
Parti ekonomiye devletin müdahale etmesine karşı çıkıyor ve serbest olmasını istiyordu(Liberalizm)Ayrıca seçimlerin tek dereceli olmasını ve kadınlara da seçme hakkı verilmesini savunuyordu
Ancak bütün iyi niyetlere rağmen bir müddet sonra bütün rejim aleyhtarlarının toplandığı bir parti olması üzerine Fethi Okyar’ın isteğiyle 18 Aralık 1930’da parti kendi kendini feshetmiştir
Menemen Olayı (23 Aralık 1930)
Serbest Cumhuriyet Fırkasının kapatılmasından memnun olmayanlar Derviş Mehmet Vahdeti adlı bir tekke dervişinin etrafında toplanarak Menemen’de isyan çıkardılarOlaya müdahale ile görevlendirilen yedek Asteğmen öğretmen Kubilay isyancılarca öldürüldüordunun yardıma gelmesiyle isyan bastırıldı ve yargılanarak cezalandırıldılar
 NOT:Hem Şeyh Sait isyanı hem de Menemen olayıTürkiye’de henüz demokrasinin yerleşmediğini göstermiştirMustafa Kemal bundan sonra çok partili döneme geçiş için deneme yapmamıştırBunda İtalya ve Almanya’nın saldırgan politikalar izlemesi de etkili olmuşturCumhuriyet Halk Partisinin yalnızlığı1946’da kurulan Demokrat Parti’ye kadar devam etmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com