Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kamboçya, tarihi

Kambocya Ve Tarihi

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kambocya Ve Tarihi

• Ortalama Ömür: 571 yıl
  • Okur Yazarlık Oranı: %65
  • Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 1 500 $
Coğrafya

Çinhindi'nde yer alır Komşuları Laos(Kuzeybatı) Vietnam(Doğu) Tayland(Batı) Çin(kuzey) Myanmar(Burma)(Güneybatı) komşularıdır Kuzey ve batısında dağlar güneyinde çeltikler doğusunda platolar ve ovalar bulunur
Ekonomi

Ülke fakirdir Ana geçim kaynağı tarımda pirinçtir Turizm de gelişmiştir Hayvancılık gelişmemiştir Sanayi Kuruluşları gelişmemiş ve yaygın değildir

Tarih

Angkor krallığı bu bölgede kurulmuştur O dönemde ülke uygardı En önemli eseri Angkor Tapınağıdır (900-1250)Fransız ve İngiliz sömürgesi oldu (1710-1910)Ülke uzun zamanlar iç savaş yaşadı Çin deslekli Kızıl Khmerler ülkeye egemen oldu Pol Pot'un ideolojisine göre ülkede sadece köylü sınıfı olmalıydı Bu amaçla ülkenin tüm aydınlarını bilim adamlarını sanatkarları ağır koşullar altında pirinç tarlalarında çalışmaya zorladı Çalışamayacak olanları orta çağ işkence yöntemleriyle öldürdüler Pol Pot yönetiminde dünyanın en büyük katliamlarından birini yaptılar Verilere göre 33 milyon Kamboçyalıyı öldürdüler(1975-1979) Bu katliamlar Vietnam ülkeyi işgal edinceye kadar sürdü Ülkede 1991 yılında seçimler yapıldı Kızıl Khmerler 1997'de Pol Potun ölümüyle tamamen dağıldılar Bugüne kadar hiçbir kızıl Khmer yargılanmamıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com