Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, biçimi, hakkında, nediröyküleyici, öyküleyici

Öyküleyici Anlatım Biçimi Nedir?-Öyküleyici Anlatım Biçimi Hakkında

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bu anlatımda amaç;olayı okuyucunun gözü önünde canlandırmakanlatmak istenileni bir olay içerisinde vermektirÖyküleyici anlatımda olaylar oluş haline uygun olarak bir dizi halinde verilirse birbirine bağlanırÖyküleme tasarlanan ya da yaşanan bir olayın anlatımıdırRoman hikaye ve masalların anlatımı öyküleyici anlatım biçimindedir
Belli bir zaman diliminde gelişen olayların anlatıldığı durumlarda başvurulan anlatım biçimidir Olayın olmadığı yerde öyküleme olmaz Anlatım yönüyle betimlemeye benzer; ancak betimlemelerde yazarın izlenimleri söz konusu olduğu halde öykülemede olayın aktarımı durumların değişmesi zaman süreci söz konusudur

Konuyu yani anlatılanı eylem içinde verme ve gösterme biçimidir Nasıl bir eylemin bir ortaya çıkış bir gelişim bir de sona eriş durumu varsa öyküleyici anlatımda da öyle bir akış görülür Bir durumdan bir duruma geçme bir aşamadan bir aşamaya dönüşme bu tür anlatımın belirleyici özelliklerindendir Bu özelliğinden ötürü okuyucu eylem içinde yaşar sürekli bir devinim içinde bulur kendini Çünkü belirli zaman dilimi içinde olay ve olgular ya birbirinin uzantısı olarak ya da geriye ve ileriye sıçrayışlar yapılarak verilir Ancak bu olay ve olgular dizisi birbirine bağlantılı anlamlı bir bütün oluşturur Bunun yanı sıra şu iki soru anlatımın dokusuna egemen olur; “Ne oldu?” “Nasıl oldu?” Bundan dolayı bir olayı okuyucunun gözü önünde canlandırmak varlıkların başından geçenleri aktarma amacı güdüldüğü zaman öyküleyici anlatıma başvurulur Bu anlatımda okuyucuyu olay içinde yaşatmak amaçlanır

Bu anlatım biçimi öykü roman masal biyografi… gibi eserlerin temel örgüsünü oluşturur Yazar konuyla ilgili ana düşüncesini okuyucusuna belirli bir olayı yaşatarak algılatmayı amaçlamıştır Bu anlatım biçimi çoğu zaman “betimleme” ile birlikte kullanılır
Örnek: …Ateş oyunları arasında daha büyükleri hatta kazalara yol açanları vardı Baruttan gemiler kuleler yapılarak şenlik yerine taşınır burada bunlara ateş verilir büyük patlamalarla yanıp tutuşmaları zevkle seyredilirdi Ağzından ateş püsküren ejderhalar tekerlekler üstünde halk arasında gezdirilir görenler kaçar seyredenler gülerdi
Örnek: On altıncı katta asansörden indik Bana odayı gösterecek çocuğun peşlinden yürüyordum Çocuk kısa bir koridoru geçti bir odanın önünde durdu Ben de durdum Kapıyı açtı içeri girdik Perdeler sıkı sıkıya kapalı Çocuk perdeleri açıp dışarıyı göstermek istedi Engel oldum Lambaları yaktı Banyonun kapısı açtı Bir şey isteyip istemediğimi sordu İstemediğimi söyledim Haşişini verdim gitti
Örnek: Ağır adamlarla kahveye girdi HasanOlanları düşündü bir süreOtursam mı oturmasam mı diye bir tereddüt geçirdiSonra oturdu bir köşeye isteksizBabadan kalma tütün tabakasını çıkardıkalınca bir sigara sardıÖyle dalmıştı ki masasına konan çay bardağının sesi bile dikkatini çekmemişti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com