Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edebiyatı, genel, halk, nelerdir, özellikleri

Halk Edebiyatı Ve Genel Özellikleri Nelerdir

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Halk Edebiyatı Ve Genel Özellikleri Nelerdir

Halk edebiyatı ve genel özellikleri nelerdir

Halk Edebiyatı sözlü edebiyatın uzantısıdır Halkın yarattığı sözlü eserlerden oluşur Dil biçim konular duyarlıklar bakımından halk kültürüne sıkı sıkıya bağlıdır
HALK EDEBİYATININ GENEL ÖZELLİKLERİ
İslamiyetten önceki edebiyatımızın İslam uygarlığı içindeki biçimidir Bir anlamda sözlü edebiyat dönemimizin gelişmiş biçimi olarak düşünebiliriz
Halk edebiyatı ürünleri yazılı değildir Müzik eşliğinde sözlü olarak oluşur
Divan edebiyatında olduğu gibi şiir yine egemen türdür
Şiirlerde başlık yoktur biçimiyle adlandırılır
Nazım birimi dörtlüktür
Ölçü hece ölçüsüdür En çok yedili sekizli onbirli kalıplar kullanılmıştır
Şiirlere genel olarak yarım uyak hakimdir
Dil halkın konuştuğu günlük konuşma dilidir
Halk edebiyatı gözleme dayalıdır Benzetmeler somut kavramlardan yararlanılarak yapılır Söyledikleri her şey gerçek yaşamdan alınmadır
Özellikle 18 yüzyıldan itibaren halk şiarleri divan şairlerinden etkilenerek aruzun belirli kalıplarıyla şiirler yazmayı denemişlerdir Hatta divan şiirinin mazmunlarını da kullanmışlardır Bu durumun ortaya çıkmasında halk şairlerinin aydınlar ve divan şairlerince hor görülmelerinin değersiz ve güçsüz sayılmalarının etkisi de vardır
Halk şiirinde “mâni” ve “koşma” tipi olarak iki ana biçim vardır Aslında az sayıda olan öteki biçimler bu iki ana biçimden çıkmıştır
Dizelerin kümelenişi dizelerin hece sayısı ve uyak düzeni bakımından özellik gösterenler “biçim” biçimi ne olursa olsun konu bakımından benzerlerinden ayrılanlar da tür adı altında toplanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com