Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuklardan, din, eğitimi, yetişkinleredir, önce

Din Eğitimi Çocuklardan Önce Yetişkinleredir

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Din Eğitimi Çocuklardan Önce Yetişkinleredir

Din eğitimi denilince öncelikle çocuklar akla gelir Oysaki dinî sorumluluk ve yükümlülükler çocukları değil, daha çok yetişkinleri ilgilendiriyor
Dinî bilgiler, okul ve çocukluk çağlarında öğrenilir gibi algılanıyor Gençlik çağıyla birlikte "Vaktim yok, çok yoğunum, yaşım geçti, bildiklerim bana yeter!" düşüncesi ile dinî bilgilere karşı uzak duruluyor Prof Dr Recep Kaymakcan, dinî yükümlülüklerden yetişkinlerin mükellef olduğuna dikkat çekti
Dinî bilgileri öğrenmenin çocukluk ve gençlik çağlarına ait bir olgu olduğuna inanılır Din eğitimi denilince öncelikle çocuklar akla gelir Oysaki dinî sorumluluk ve yükümlülükler çocukları değil, daha çok yetişkinleri ilgilendiriyor Ebeveyn, çocuklarının bu bilgileri öğrenmesi için gayret sarf ederken kendi bilgilerini yenileme, eksiklerini tamamlama konusunda çaba harcamaya gerek duymuyor Birçok insan çoğu zaman 'Çok yoğunum, işim başımdan aşkın, hiç vaktim yok, bu yaştan sonra daha ne öğreneceğim, bildiklerim bana yeter' düşüncesiyle hareket ediyor Ve genelde dinî bilgilerin öğrenilmesine, çocukluk çağında öğrenilmesi gerekli mevzular olarak yaklaşılıyor Her yetişkinin böyle konuları hayat boyu öğrenmeyi ilke haline getirmesi gerektiğini söyleyen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr Recep Kaymakcan, 'Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz' hadisini hatırlatıyor
Prof Dr Recep Kaymakcan, dinin emirlerine ilk muhatabın yetişkinler olduğuna dikkat çekiyor Kaymakcan, "Çocuklarımıza tabii ki dinî eğitim vereceğiz Ancak, öncelikle biz yetişkinler olarak eksiklerimizi tamamlama, daha fazlasını öğrenme çabası içerisine girmeliyiz Unutmamalıyız ki dinî yükümlülüklerden çocuklar değil, yetişkinler mükelleftir Namaz, oruç, zekât gibi temel ibadetlerin yanında yardımseverlik, komşuluk ilişkileri, evlilik, boşanma, faiz, kumar gibi dünyevi ve dinî mevzular çocukları değil, öncelikle yetişkinleri ilgilendirir Ayrıca dikkat edersek İslam dinî eğitimi, yetişkin eğitimi olarak başlamıştır" diyor
Yetişkinler, aynı zamanda anne veya baba rolünü de üstlenir Kaymakcan, yetişkinlerin aile içerisinde çocuklara yönelik din eğitimi konusunda örnek olmak ve rehberlik etmek için dini eğitimlerine önem vermeleri gerektiğini ifade ediyor Kaymakcan'a göre; yetişkinler, dinî konularda kendilerini geliştirmek ve eksiklerini tamamlamak için alanında ehil olan veya dinî bilgisine güvendiği kişilerden yardım alabilir Ayrıca çeşitli dini kurumlara giderek de dini konularda bilgi alabilir
Dinî eğitim yetişkinlere neler kazandırır?
Dinî eğitim alıp, ahlakî değerleri sahiplendiği takdirde meslekî gelişime imkân tanır
Kişinin üstlendiği hayat rollerinde edindiği kimliklerden dolayı karşılaştığı problemlere çözümler üretir
Dinin sosyal alana uzanan kısımlarında bireye dini meselelerle baş edebilme gücü kazandırır
Aile içi ilişkileri sağlamlaştırır, sorunların çözümünü kolaylaştırır
Evde kitap okuma saatiniz olsun
İşiniz ne kadar yoğun olursa olsun, dinimizi öğrenmeye mutlaka vaktiniz vardır Ölünceye kadar hiçbir şey için geç kalınmış değildir Bunun için her hafta okuyacağınız bir kitabınız, evde eşinizle, arkadaşlarınızla takip edeceğiniz bir dinî eser olsun Çocuklarınızla namaz kılın, ailenizle birlikte dua edin
Hz Ali (ra), "Ey iman edenler, gerek kendilerinizi gerekse ailelerinizi ateşten koruyun" (Tahrîm: 6) meâlindeki âyeti, "Kendilerinize ve ailelerinize onları cehennemden kurtaracak hayrı öğretin" diye tefsir etmiştir
Onun ümmeti (sas) olarak bizlere düşen de onun tavsiye buyurduğu şekilde ailelerimizle ilgilenmek, onlara bir şeyler öğretmek, onlardan bir şeyler öğrenmektir Hayat boyu eğitim devam eder Tâ ki ölüm gerçeğine kadar
(Zeynep Kaçmaz / Zaman)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com