Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efendimizden, gençlere

Efendimizden Gençlere...

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Efendimizden Gençlere...

Peygamber Efendimiz (AS)’in gençliğe yaptığı öğütlerden örnekler

“Ey GENÇ (iyi kulak ver) sana bir kaç nasihatim var: Allah ( CC)’ın (emir ve yasaklarını) gözet, Allah ( CC) da seni (dünyanın musibetlerine, ahiretin azaplarına karşı) gözetsin Allah ( CC)’ı gözet ki, onu karşında bulasın İstediğin zaman Allah ( CC)’tan iste Yardım talep edince, yine, Allah ( CC)’tan iste Bil ki eğer bütün ümmet sana yardım için bir araya gelseler, ancak Allah ( CC)’ın takdir etmiş olduğu kadar yardım edebilirler Keza sana zarar vermek için bir araya gelseler ancak Allah ( CC)’ın takdir etmiş olduğu kadar zarar verebilirler (Allah ( CC) herşeyi çoktan yazdı, artık) kalemler kalktı, mürekkep kurudu (hiçbir değişiklik olmaz)

Enes b Malik (ra)’den:

Hz Peygamber (sav) Medine’ye geldiği vakit ben sekiz yaşında idim Annem elimden tutarak Resulullah (sav)’a götürdü ve: “Ya Resul Ensar’dan herkes sana bir hediyede bulundu Ben ise şu oğlumdan başka sana hediye edecek bir şeye sahip değilim Bunu al, istediğin hususta sana hizmet etsin” dedi Bundan sonra ben on yıl Rasulullah’a hizmet ettim Bu müddet sırasında beni ne dövdü, ne azarladı, ne tahkir etti (küçük gördü), ne de bir defacık surat astı Bana ilk tavsiyesi; “sırrımı kimseye faş etme (açıklama), müemmen ol (güvenilen ol)”, demek oldu Annem ve Rasulullah’ın eşleri, zaman zaman benden Resulullah’ın sırrını sorarlardı, ben onlara söylemezdim, Resulullah’ın sırrını asla kimseye söylemedim

Bir seferinde şunu söyledi: “Oğulcuğum, abdestini tam al, ta ki hafaza melekleri seni sevsin ve ömrün uzatılsın” “Bir başka sefer şunu söyledi: “Ey Enes! Cenabetten guslederken mübalağa et Böylece yıkanma mahallinden ayrılırken üzerinde günah ve hatalardan arınmış olarak çıkarsın” “Ya Rasul” dedim “mübalağa nasıl olur?” cevaben: “saç diplerini ıslat ve deriyi de arındır” dedi “Bir seferinde de: “Ey oğulcuğum! Elinden geldikçe abdestli ol, zira kim abdestli olduğu halde ölüm gelirse ona şehidlik (sevabı) verilir” “Ey oğulcuğum! Elinden geldiği müddetçe namazı bırakma, zira bu takdirde melekler daima sana rahmet okurlar

“Ey oğulcuğum! Evinden çıktığın zaman ehl-i kıbleden gördüğün herkese selam ver, böylece bağışlanmış olarak eve dönersin” “Ey oğulcuğum! Kendi evine girdiğin zaman da kendine ve ev halkına selam ver

“Ey oğulcuğum! Kimseye karşı kalbinde kötülük tutmadan sabahlamaya, akşamlamaya çalış Zira bunda muvaffak olabilirsen, hesabını çok kolay verirsin, ey oğulcuğum vasiyyetimi tutarsan hiçbir şey sana ölümden daha sevgili olmaz

“Müslümanların büyüklerine hürmet, küçüklerine merhamet et” “Ey oğulcuğum! Duayı çok yap! Zira dua, mübrem (kesin) kazaları bertaraf eder

“Ey oğulcuğum! Işte bu benim sünnetimdir Kim benim sünnetimi ihya ederse beni ihya etmiş olur, beni ihya eden de cennette benimle olur” (Tirmizî,İlim, 16)

Ibn Abbas (ra)’den: Bir gün ben Hz Peygamber’in terkisindeydim Bana dedi ki:

“Ey Genç (iyi kulak ver) sana bir kaç nasihatim var: Allah ( CC)’ın (emir ve yasaklarını) gözet, Allah ( CC) da seni (dünyanın musibetlerine, ahiretin azaplarına karşı) gözetsin Allah ( CC)’ı gözet ki, onu karşında bulasın İstediğin zaman Allah ( CC)’tan iste Yardım talep edince, yine, Allah ( CC)’tan iste Bil ki eğer bütün ümmet sana yardım için bir araya gelseler, ancak Allah ( CC)’ın takdir etmiş olduğu kadar yardım edebilirler Keza sana zarar vermek için bir araya gelseler ancak Allah ( CC)’ın takdir etmiş olduğu kadar zarar verebilirler (Allah ( CC) herşeyi çoktan yazdı, artık) kalemler kalktı, mürekkep kurudu (hiçbir değişiklik olmaz) (Tirmizî, Kıyamet, 60 (7, 203, 2518 H))

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com