Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sebep

Sebep Ne???

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sebep Ne???

FATİHİN vefatından sonra ŞEHZADE CEMİ destekleyenler konyaya haber ederBABAN VEFAT ETMİŞTİR gel sultanlığı devr alO zaman BEYAZITI destekleynler bu haberciyi engeller ve İSHAK PAŞA adıyamandaki beyazıta haber verirBEYAZIT 19 günün sonunda ıstanbulda CEM ise henüz bursaya geebilmişCEMİN iki haakıı var ya varıp eman dilicek ya asi olup baş kaldıracak ikinciyi seçeriki kardeş orduları çarpışır velhasıl CEM mağlubBEYAZIT yumuşak huylu halim selim bunu bilir halasını yollar ağabeyine BEYAZITIN CEVABI NET;
-Bizde iki şey paylaşılmaz biri evdeki evdeşimizdir diğerivatan toprağıVe cem suriye üzerinden terk eder osmanlı toprağınıve bayazıta mektup yazar üstelik aruz vezninde şiir ile

SEN Pİ-TERİ GÜLDE YATARSIN, ŞEVK İLE HANDAN
BEN KÜL DÖŞENEM MİHNETİ KÜLHANDA YATAM SEBEP NE?

BEYAZITIN CEVABI;

ÇÜN RUZİ EZELDE BÖYLE TAKDİR KILMIŞ HÜDA
TAKDİRE RIZA VERMEYESÜN BÖYLE SEBEP NE

Ve ŞEHZADE CEME OSMANLI PADİŞAHLARINA nasib olmayan HACI OLMAK NASIB OLUR VE YİNE AĞABEYİNE MEKTUP YAZAR

VARIP BİR KEZ TAVAF ETTİĞİN
BİN KARAMAN BİN ACEM BİN MÜLKİ OSMANLI FEDADIR

VE CEVABI BEYAZITIN;

PEKİ ÖYLE İSE
BU SALTANATI DÜNYEVİYEYE BU TALEP NE

Ve CEM yine vazgeçmez RUMELİYE GİTMEK İÇİN SENJAN ŞOVALYELERİNDE GEMİ KİRALAR onlar CEM in paralarını alır onuda esir olarak avrupaya satar 13 sene sonunda babası gibi zehirlenerek öldürülürBEYAZITTA kardeşi ellerinde olduğu için oraya cihad düzenleyemez ve hatta ona iyi baksınlar diye para gönderirCEMİN zehir lendiğinde yazdığı bir şiirde şu;

BELAYA MUBTELA OLDUK RADOSLUNUN HİLESİN AMMA
BU DERDE ÇARE BULMAZ İSEVİDEN BİN TABİB ANCAK

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com