Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1bölüm, beylerin, geçmek, harekete, hazırlıklar, için, kararsızlığı, nutuk, rauf, refet, yapılan

Nutuk > 1.Bölüm > Harekete Geçmek İçin Yapılan Ön Hazırlıklar > Rauf Ve Refet Beylerin Kararsızlığı >

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nutuk > 1.Bölüm > Harekete Geçmek İçin Yapılan Ön Hazırlıklar > Rauf Ve Refet Beylerin Kararsızlığı >

Rauf ve Refet Beylerin Kararsızlığı
Şimdi imza işine gelelim: Ben müsveddenin yeni gelen arkadaşlarca da imzalanmasını istedim O sırada Rauf ve Refet Beyler benim odamda, Fuat Paşa başka bir odada bulunuyorlardı
Rauf Bey, konuk olduğundan bu müsveddeye imza koymak için kendinde bir ilgi ve yetki görmediğini, incelikle söyledi Bunun bir tarihsel an değerinde olduğunu ileri sürerek imza etmesini söyledim Bunun üzerine imza etti
Refet Bey imzadan çekindi ve böyle bir kongre toplamaktaki amaç ve yararı anlayamadığını söyledi
İstanbul'dan beri yanımda getirdiğim bu arkadaşın -tuttuğumuz yola göre- anlaşılması pek kolay olan bir konuda açığa vurduğu düşünüş ve duyuş biçimi bana çok acı geldi Fuat Paşa'yı çağırttım Paşa, düşüncemi anlayınca hemen imza etti Fuat Paşa'ya Refet Bey'in çekinme nedenini anlayamadığımı söyledim Fuat Paşa Refet Bey'i biraz sıkı bir sorgulayınca, Refet Bey müsveddeyi eline alarak kendine özgü bir işaret koydu Öyle bir işaret ki bunu bu müsveddede bulmak biraz zordur (Buyurun, merak eden inceleyebilir)
Baylar, gereksiz gibi görülebilen bu açıklama, sonraki yıllar ve olaylarla ilgili birtakım karanlık noktaları aydınlatmaya yarar düşüncesiyle yapılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com