Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2010, belgesi, duyuru, ilişkin, işlemlerine, satiş, süre, uzatim, yili

2010 Yili Satiş Belgesi Süre Uzatim İşlemlerine İlişkin Duyuru..

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

2010 Yili Satiş Belgesi Süre Uzatim İşlemlerine İlişkin Duyuru..

27235

TC
TÜTÜN ve ***** PİYASASI DÜZENLEME KURUMU

2010 YILI SATIŞ BELGESİ SÜRE UZATIM İŞLEMLERİNE İLİŞKİN DUYURU

Değerli satıcı;

Kurumumuz tarafından 2003 2009 yılları arasında dÜzenlenen ve halen geçerliliğini korumakta olan TAPDK satış belgeleri için 04 29 Ocak 2010 tarihleri arasında 2010 yılı sÜre uzatım işlemi yaptırılması gerekmektedir

Kurumdan belge almış satıcıların 2010 yılı satış belgesi sÜre uzatım işlemleri ile tÜtÜn mamulÜ ve/veya *****lÜ içki satış faaliyetleri esnasında uymaları gereken kurallar konusunda bilgilendirilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan açıklama yazıları her bir satıcının satış yeri adresine gönderilmiştir

Bilindiği Üzere, Ocak 2010 ayı zarfında sÜre uzatım işlemi yaptırılmayan satış belgeleri; 01022010 tarihi itibariyle askıya alınacak, belgenin askıda olduğu dönemde tÜtÜn mamulÜ ve/veya *****lÜ içki tedarik edilmesi veya satışa sunulması mevzuata aykırılık oluşturacak ve Nisan ayı sonuna kadar işlem yaptırılmaması halinde doğrudan iptal edilecektir

Bu itibarla, yÜrÜrlÜkteki mevzuatta yer alan yaptırımlara maruz kalmanızdan doğabilecek mağduriyetin oluşmaması için, 2010 yılı sÜre uzatım işlemini aşağıda yer alan açıklamaları dikkatle okuduktan sonra ve açıklamalar doğrultusunda gerçekleştirmenizi önemle rica ederiz

I- Kurumumuz tarafından 2010 yılı için belirlenen ve sayfanın altında belirtilen işlem bedelini, Ziraat Bankası şubelerinde kullanıma açılmış bulunan TAPDK Kurumsal Tahsilat Ekranı vasıtası ile, havale Ücreti vs isimler altında herhangi bir masraf ödemeksizin ve Kurum sicil numaranızı beyan ederek Kurum hesabına yatırınız İşlem bedellerinin tahsilatı konusunda hiçbir kişi yada kuruma yetki verilmemiş olup, ödemelerinizi mutlak surette Ziraat Bankası şubeleri kanalıyla gerçekleştiriniz

TAPDK Kurumsal Tahsilat Ekranında Yeni Başvuru ve SÜre Uzatım İşlemi olmak Üzere 2 farklı tahsilat seçeneği yer almaktadır İşleminizin doğru bir şekilde sonlandırılabilmesi için Bankada görevli memuru tahsilatın mutlak surette SÜre Uzatım İşlemi seçeneğinden yapılması gerektiği konusunda uyarınız

SÜre uzatım işlemi bedelini kesinlikle havale veya EFT gibi yollarla yada Ziraat Bankası şubelerindeki TAPDK Kurumsal Tahsilat Ekranının yeni başvuru bölÜmÜnden, diğer bir değişle TC kimlik numaranızı veya vergi numaranızı beyan ederek ödemeyiniz Aksi taktirde işlem bedelini Kurum hesabına yatırmış olsanız dahi mevcut belgeniz iptal duruma dÜşecektir

II- İşyeri adresinize gönderilen bilgilendirme yazısında yer alan başvuru formunu doldurduktan sonra Üyesi bulunduğunuz meslek odasından temin edeceğiniz Üyelik yazısını forma ekleyiniz ve gönderi zarfının Üzerine SÜRE UZATIM İŞLEMİ BAŞVURUSU yazdıktan sonra ilinizdeki Yetkili Odaya teslim ediniz veya posta yoluyla PK:37 Emek / ANKARA adresine gönderiniz Banka dekontlarının sizde kalması gerekmekte olup, gönderilmemesini rica ederiz

Kurumumuz adına satış belgesi işlemlerini yÜrÜtmek Üzere yetkilendirilmiş olan odaların listesini internet (wwwtapdkgovtr) sitemizin ana sayfasında bulabilirsiniz

Söz konusu posta kutusu (PK 37 Emek /Ankara) yalnızca satıcıların sÜre uzatım işlemi başvuru evrakını gönderebilmelerini sağlamak Üzere tahsis edilmiş olup, diğer başvurularınız için Kurumun resmi yazışma adresini kullanmanız gerekmektedir Bu hususa riayet edilmemesinden doğabilecek sorumluluk tamamen göndericiye aittir

III- Belirlenen sÜre zarfında sÜre uzatım işlemini usulÜne uygun olarak tamamlamanız halinde, adınıza yeni bir belge dÜzenlenmesine yada belgenizin Üzerine belirleyici bir işaret eklenmesine gerek kalmaksızın geçerliliğini koruyacağını göz önÜnde bulundurarak mevcut belgenizi muhafaza ediniz

2010 yılında dÜzenlenecek yeni satış belgeleri ile 2003-2009 yılları arasında dÜzenlenen satış belgelerinin sÜre uzatım işlemleri için tahsil edilecek bedeller TÜtÜn ve ***** Piyasası DÜzenleme Kurulu tarafından alınan ve 31122009 tarihli, 27449 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 09122009 tarihli, 5134 sayılı Karar ile belirlenmiş olup, söz konusu bedeller aşağıda belirtilmiştir

2010 YILI İçİN BELİRLENEN BEDELLER

PERAKENDE SATICILAR
İl merkezi veya BÜyÜkşehir belediye sınırları içinde faaliyet gösterenler 148 TL
İlçe merkezlerinde faaliyet gösterenler090 TL
Diğer mahallerde (belde ve köylerde) faaliyet gösterenler028 TL

AçIK *****LÜ İçKİ SATICILARI
İl merkezi veya BÜyÜkşehir belediye sınırları içinde faaliyet gösterenler 600 TL
İlçe merkezlerinde faaliyet gösterenler219 TL

TOPTAN SATICILAR
İl merkezi ve BÜyÜkşehir belediye sınırları içinde faaliyet gösterenler 1515 TL
Birden fazla yerde dağıtım yapanlar 2289 TL

İlçe merkezlerinde faaliyet gösterenler 600 TL
Birden fazla yerde dağıtım yapanlar 910 TL

Bilindiği Üzere 4207 sayılı Kanunun 3'ÜncÜ maddesinin yedinci fıkrası Sağlık, eğitim ve öğretim, kÜltÜr ve spor hizmeti verilen yerlerde tÜtÜn ÜrÜnlerinin satışı yapılamaz şeklinde dÜzenlenmiştir Anılan Kanun maddesinde yer alan hizmet verilen yer kavramı doğrudan hizmetin verildiği mekanlar ve/veya açık alanlar ile mÜstakil olarak bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklenti ve bahçeleri şeklinde değerlendirilmekte olup, bu çerçevede (Üniversite kampus alanları içi ve sağlık kurumlarının bahçeleri de dahil olmak Üzere) hizmet verilen yer tanımı içinde kalan yerlerde tÜtÜn mamulÜ satışı yapılması satış belgesinin iptaline neden olacağından, bu yerlerde faaliyet gösterenlerin tÜtÜn mamulÜ satışı yapmamaları ve 2010 yılı sÜre uzatım işlem bedelini yatırmamaları gerekmektedir

Adres yada satıcılık tÜrÜ değişikliği talebiniz varsa, önce mevcut belgeniz için 2010 yılı sÜre uzatım işlem bedelini Kurum hesabına yatırmanız, ardından ilinizdeki yetkili odaya şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir

Kurumumuz tarafından Ziraat Bankası şubelerinin ve satıcıların ayrı ayrı bilgilendirilmesine rağmen 2010 yılı sÜre uzatım işlem bedelinin (TC Kimlik numarası veya vergi numarası beyan edilerek) yeni belge başvuru bedeli gibi ödenmesi edilmesi halinde, satıcıların hatalı yapılan ödemeye ilişkin dekont ile birlikte illerindeki Yetkili Odaya şahsen başvuruda bulunmaları ve gerekli dÜzeltmenin yapılmasını sağlamaları gerekmekte olup, aksi halde sÜre uzatım işlem bedelini yatırmış olsalar dahi satış belgeleri önce askıya alınacak, ardından iptal duruma dÜşecektir

Kurumumuz tarafından Ziraat Bankasına yapılan başvuru gereği, Kurum hesabına yatırılan paralar için iptal işlemi yapılmaması gerekmekte olup, iadeler ancak Kurumumuz tarafından yapılabilmektedir Bu nedenle bedel ödemelerinde özellikle dikkatli olunuzKurum hesabına fazladan yatırılan bedellerin iadesi konusunda bedeli yatıran kişi tarafından doğrudan Kurum merkezine dilekçe ile başvuruda bulunulması zorunludur Başvuru dilekçesinde iade talebinin gerekçesinin açık şekilde belirtilmesi, iadenin yapılması talep edilen uluslararası banka hesap numarası (IBAN) ve hesabın kimin adına olduğu bilgilerine yer verilmesi, ayrıca ödemeye ilişkin dekontun asıl suretinin dilekçe ekinde gönderilmesi gerekmektedir

İyi çalışmalar diler, bu vesileyle yeni yılınızı kutlarız

TAPDK

öRNEK SÜRE UZATIM İŞLEMİ BAŞVURU FORMU
__________________________________________________ _______________________________

TÜTÜN ve ***** PİYASASI DÜZENLEME KURUMUNA

Adıma dÜzenlenmiş bulunan sicil numaralı satış belgesi için belirlemiş olduğunuz 2010 yılı sÜre uzatım işlemi bedelini Ziraat Bankasında kullanıma açılmış bulunan TAPDK Kurumsal Tahsilat ekranının SÜre Uzatım İşlemi seçeneğinden Kurumunuz hesabına yatırmış bulunmaktayım
Üyesi bulunduğum meslek odasından aldığım Üyelik yazısı ilişikte olup, işyeri ve ikamet adresime ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir
SÜre uzatım işleminin yapılması konusunda gereğini arz ederim (//2010)
Ad, soyad, imza

İşyeri adresi :

İkamet adresi :

Kurum hesabına yatırılan sÜre uzatım işlem bedeline ilişkin dekont bilgileri:
Şube Kodu : ___________
Dekont No : F__________
Dekont Tarihi:___________
Bedel (TL) :___________

Notlar:
LÜtfen bu formu doldurduktan sonra kayıtlı olduğunuz meslek odasından alacağınız Üyelik yazısını ekleyerek ilinizde faaliyet gösteren Yetkili Odaya teslim ediniz veya PK 37 Emek / ANKARA adresine posta yoluyla gönderiniz

Kurum hesabına yatırmış olduğunuz sÜre uzatım işlem bedeline ilişkin dekont sizde kalacaktır, lÜtfen yetkili Odaya teslim etmeyiniz veya Kuruma göndermeyiniz
Bu formun gönderilmesi, adres değişikliğinden dolayı yetkili Odaya bildirim yapılması ve belgenin Üzerindeki adresin değiştirilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmaz
SÜre uzatım işlemi evrakı gönderimi dışındaki başvuruların Kurumun resmi yazışma adresine gönderilmesi zorunludur Aksi halde doğabilecek sorumluluk tamamen göndericiye ait olacaktır

Kaynak: http://wwwgtoorgtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com