Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bakan, çelik, forumunda, ikinci, ittifakı, konuştu, medeniyetler

Bakan Çelik, 'Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'nda Konuştu

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bakan Çelik, 'Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'nda Konuştu

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu çerçevesinde "Diyalog için eğitim: Barışı insanların zihinlerinde inşa etmek" başlıklı 3 Genel Kurul Oturumu yapıldı
Millî Eğitim Bakanı Doç Dr Hüseyin Çelik, oturumda yaptığı konuşmada, diyaloğun olabilmesi için insanların öncelikle birbirlerini tanıması ve anlaması gerektiğini belirterek, "En çok hoşlanmadığımız şey en çok bilmediğimiz şeydir, en çok anlamadığımız şeydir" dedi
Bir öğrencinin eğer bir dersten nefret ediyorsa o dersi anlamadığı için nefret ettiğini ifade eden Çelik, öğrencilerin en hoşlanmadığı dersin onların anlamadığı ders olduğunu söyledi
Bakan Çelik, "Barışı zihinlerde kurabilmek için öncelikle okullardan, çocuklardan, ders kitaplarından, eğitim müfredatlarından başlamak lazım" diye konuştu
İnsanların hayallerini hatıralarının önüne geçirmesi gerektiğine de işaret eden Çelik, şöyle devam etti: "Eğer 15, 16, 17, 18 yüzyılda meydana gelen olayları bugünün yükselen değerleri, bugünkü demokratik anlayışı ve genel kabulleri çerçevesinde değerlendirirsek aslında sınıfı geçebilecek, karnesi çok düzgün olan çok fazla ülke ve millet bulamazsınız Biz önümüze bakmak zorundayız Sürekli dikiz aynasına bakarak kimse araba kullanamaz Arabanın bir küçük dikiz aynası vardır Arada bir arkanızı yoklamanız lazım ama çok büyükçe bir ön camı da vardır Oradan mutlaka önünüze bakmak zorundasınız ve önünüze bakarak araba kullanırsınız Tarih eğitimi şüphesiz ki son derece önemlidir Geçmişte olan bitenleri yeni nesillere aktarmak çok önemlidir Niçin önemlidir? Geçmişte düşülen hatalara bugün tekrar düşmemek için önemlidir"
Tarih öğretiminin bütün milletler için önemli olduğuna da dikkati çeken Bakan Çelik, "Milletler arasında tarihte yaşanmış olan acıları eğer bugüne taşımak için tarih eğitimi verirseniz zihinlerde barışı inşa edemeyiz" dedi
Çocuklara küçüklükten itibaren insan olmak gibi bir üst kimlik duygusu verilirse dünyada barışın inşa edilebileceğini belirten Bakan Çelik, insan olmanın karşıdakini ötekileştirmeden onu kabullenmek ve saygı duymayı gerektirdiğini anlattı
Bakan Hüseyin Çelik, hiçbir insanın birbirine benzemediğini, aynı yumurta ikizlerinin bile birbirlerinden farklılıkları olduğunu belirterek, bu kadar farklılığa rağmen insan olmak gibi bir üst kimlik olduğunu ve bu çokluk içinde birliğin gerçekleşebileceğini kaydetti
"Ben insanların kendi şahsi özelliklerini koruyarak, milletlerin kendilerine has özellikleri ve güzellikleri koruyarak birbirleriyle anlaşmalarını, farklı dinlere mensup olan insanların, farklı inançlara mensup olan insanların farklılıklara rağmen bir arada yaşamalarını gök kuşağının güzelliğine benzetirim" diyen Bakan Çelik, gök kuşağı renklerinin armonik olarak bir arada bulunduğunu ifade etti

Bakan Hüseyin Çelik, "İnsanlar eğer sen veya ben anlayışına sahip olursa yeryüzünde barış olmaz Bu veya kelimesini ve ile değiştirmek zorundayız Sen veya ben yerine, sen ve ben dersek, sen ve ben dediğimiz zaman herkes bu halka içine girer Sen veya ben anlayışı düellocu bir anlayıştır Ya sen ya ben ile insanlığı karşı karşıya bırakmamalıyız Hem sen hem ben demek zorundayız" diye konuştu
Eğitimde 40 yıllık müfredatın bu anlayışla değiştirildiğini de kaydeden Bakan Çelik, "Komşuları, başka milletleri rahatsız edeceğini düşündüğümüz bütün unsurlardan ders kitaplarını ayıkladık Bunu sayın Yunan meslektaşımın önüne de bıraktım, Rus meslektaşımın önüne de bıraktım 'Bakın yaptığımız budur, sizi rahatsız eden ikinci bir cümle bulabilirseniz, bunu değiştirelim' dedim Tarihi değiştiremeyiz ama üslup ve yaklaşım son derece önemlidir" dedi
Bakan Çelik, barışın zihinlerde, beyinlerde ve yüreklerde inşa edilmesinde eğitimin anahtar kelime olduğunu vurguladı

Yazının Orjinali için lütfen wwwmebgovtr adresini ziyaret ediniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com