Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abbadie, jacques

Jacques Abbadie

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Jacques Abbadie

Protestan tanrıbilimci 1654 yılında aşağı Pireneler' de , Nay şehrinde doğduYoksul bir aileden geliyordu Ancak , dindaşları sayesinde , iyi bir eğitim aldı ve Sedan' da teoloji doktoru oldu
Almanya , İngiltere ve Hollanda'ya gitti Önce Berlin , sonra Londra' da , mülteci olarak yaşayan Fransız Protestanlarının kiliselerinde papazlık yaptı İngiltere' ye yerleşmeye kesin olarak karar verdiBurada , özellikle eski diller üzerine yaptığı çalışmalarla uzmanlaştıKilise babaları ve aziz yazıtlarıyla ilgilendiÇalışmaları oldukça desteklendi ve kısa süre içinde , başarılı bir çok eser verdi
1680 yılında "Vaazlar" adlı eserini yazdı1684 yılında , Hollanda'nın Rotterdam şehrinde yayınlanan , "Hıristiyan Dininin Gerçekliği Üzerine Deneme" adlı eseriyle büyük ün kazandıAbbadie'nin bu eseri , madam Sevigne tarafından , "Eserlerinin en Tanrısal olanı" olarak değerlendirildi1689 yılında , yine Rotterdam' da "İsa' nın Tanrısallığı Üstüne" adlı eseri 3 cilt olarak yayınlandıBussy - Rabutin , bu eser için "Hayranlık uyandırıcı bir eserAnlatılan herşeyi , yetkin bir biçimde resmediyor ; onu inanılmaz kılan şeyin ne olduğu yolundaki kuşkuları ortadan kaldırarak , haklılığını güçlendiriyor" demiştir
1692 yılında , "Kendini Tanıma Sanatı" ; Bayle' nin saldırıları karşısında , 1688 devrimini haklı göstermeye çalıştığı "İngiliz Ulusunun Savunması" ve Hıristiyanlığı kanıtlama girişimi olarak "Kıyamet" adlı eserlerini yazdı Abbadie , 1723 yılında ise "Dinin ve Tanrı' nın Zaferi" adlı eseri yazmıştır
Madam Savigne ile yazışmaları , mektup alanında da iyi bir yer edinmesini sağlamıştırProtestanlığı savunan eserlerinin yanısıra , tarihi araştırmalar da yapmış olan Abbadie ; sadece protestanların değil , katoliklerin de onayını almış bir yazar olma mutluluğunu tatmıştır
Abbadie ; 25 eylül ya da bazı kaynaklara göre 6 kasım 1727' de , Londra yakınlarında Mary-Le-Bone' da ölmüştür

Kaynakça :

Dictionnaire Biographique des Auteurs
Laffont - Bompiani 1964
La Nouveau Dictionnaire des Oeuvres
Laffont - Bompiani 1994
Felsefe Ansiklopedisi Orhan Hançerlioğlu
Remzi Kitabevi 1985
Dünya Yazarları ve Eserleri Ansiklopedisi
May Yayınları 1967
Türk Ansiklopedisi
Milli Eğitim Yayınları 1946

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com