Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cumhuriyet, fransa, üçüncü

Üçüncü Cumhuriyet (Fransa)

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üçüncü Cumhuriyet (Fransa)

Üçüncü Cumhuriyet dönemi , Fransız - Alman savaşı sürerken başlar Dönemin devrimcileri bir yandan Fransa'yı işgal eden Prusya ordularıyla savaşıyorlarken, bir yandan da İkinci İmparatorluk dönemi diktatörlüğüne baş kaldırıyorlardı Sonuçta Üçüncü Cumhuriyet'in Anayasası ilan edilir 1885'ten 1907'ye kadar yeni seçilen meclisler, basın özgürlüğü, ücretsiz ve zorunlu eğitim, dernek kurma özgürlüğü, laiklik ve toplantı özgürlüğüyle ilgili temel yasalar çıkarır Daha sonra , 1914'te Birinci Dünya Savaşı'na girip savaşı kazanan Fransa, 1939'da başlayan İkinci Dünya Savaşı sırasında kötü bir dönem geçirir 1940'ta Almanya'nın işgali altına girdi Üçüncü Cumhuriyet biter Mareşal Petaine'in başkanlığında , Almanlarla işbirliği yapan totaliter bir Alman Devleti kurulur
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com