Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
otomasyon

Otomasyon Nedir?

Eski 08-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Otomasyon Nedir?

Otomasyon Nedir?

1 Tanımı Otomasyon, bir işin insan ile makine arasında paylaşilmasıdır Toplam işin paylaşim yüzdesi otomasyonun düzeyini belirler İnsan gücün yoğun olduğu otomasyon sitemleri yarı otomasyon, makinenin yoğun olduğu sitemlerde tam otomasyon olarak adlandırılırlar2 Tarihsel Gelişimi Otomasyon sistemlerinin ilk ortaya çikisi sanayi devriminin ardında gerçekleşmiştir Bu dönemdeki ilkel otomasyon sistemleri, işin kas gücünden alınıp makine gücüne aktarılması planlanmıştır İşlerin makinelere aktarılması sanayi sektörlerini ivmelendirmiş daha çok talep doğurmuştur Bunun sonucunda da seri üretim anlayışının da ortaya çikmasiyla otomatik sistemlere duyulan ihtiyaç daha da artmıştır Bilgisayarın icadı , elektrik- elektronik, vb alanlardaki hızlı gelişmeler ,otomasyon gelişmesini de ivmelendirmiştir Bu dönemde otomasyon sistemleri ilkellikten kurtulup çok daha kapsamlı süreçler için tasarlanmaya başlanmışlardır Otomasyon önceden daha çok üretime yardım için kullanıyorken artık bunun yanında üretimin kontrolünü de üstlenmistir Milenyumla birlikte otomasyon sistemleri altın çagina girmiş ve artık geleceğin olmazsa olmazı olmuştur Artık bir üretim tesisi için kurulan otomasyon sistemi, tek başina tüm fabrikanın denetim, analiz ve dokümantasyon işlemlerini üstlenebilmektedir3 Özellikleri İşletme kolaylığı sağlar Personel, üretim ve kontrol giderlerinde tasarruf sağlar Tekrarlı işlerde stabil şekilde çalisir Çalismasinin istenildiği sürece kesintisiz çalisir, çalistirir Sıfıra yakın hata oranıyla çalisir Personel sayısının asgari düzeyde olmasını sağlar Sürekli yenilenebilir,geliştirilebilirdir Tek bir odadan tüm sistem yönetilebilir Seri üretim sürecini hızlandırır4 Kullanım Alanlarıİmalat sektörü : Fabrika otomasyon sistemleri İnşaat sektörü : Bina, deprem otomasyon sistemleri Elektrik sektörü : Akıllı sayaç, aydınlatma otomasyon sistemleri Geri dönüşüm sektörü : Su arıtma , atik kağıt değerlendirme otomasyon sistemleri Tekstil sektörü : kumaş boyama otomasyon sistemleri Enerji sektörü : Enerji üretim, denetim,ücretlendirme otomasyon sistemleri Elektronik sektörü : Devre dizayn, üretim otomasyon sistemleri Ayrıca bilişim,telekomünikasyon, ofis yönetimi otomasyon sistemleri de vardır5 Gelecekte OtomasyonOtomasyon sistemleri sanayinin ihtiyaçlarını karşilayan bir yapıdır Sistem, tasarruf sağladığından; Şirket bu birikimi kendi gelişimi için kullanabilecektir Büyümek , yurt dışına açılmak, bulunduğu sektörün başinı çeken şirket olmak isteyen her firmanın öncelikli tercihleri arasında yer alacaktır Popülerliğini daha da arttırarak hızlı gelişimini devam ettirecektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com