Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
istanbul, kültür, olanaklar, üniversitesi

İstanbul Kültür Üniversitesi Olanaklar

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İstanbul Kültür Üniversitesi Olanaklar

Olanaklar
Sayılarla İstanbul Kültür Üniversitesi
| İstanbul Kültür Üniversitesi'nde 5 Fakülte ve 2 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır

| Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olmak üzere 2 Enstitüde lisansüstü eğitim verilmektedir

| 6797 kayıtlı öğrenci öğrenim görmektedir

| Lisans öğrenci sayısı 5345dir

| Lisansüstü öğrenci sayısı 225dir

| Önlisans öğrenci sayısı 827dür

| Hazırlık okulunda 320 öğrenci bulunmaktadır

| Üniversitemizde 569 akademisyenle eğitim verilmektedir

| Üniversitemizde 225 idari personel çalışmaktadır

| İstanbul Ataköy, Bahçelievler ve İncirli olmak üzere 3 Yerleşke bulunmaktadır

| 80den fazla uluslararası ortağımız mevcuttur

| İKÜ'de 20 lisans programı 13 önlisans program bulunmaktadır

| 560 metrekare alan üzerine kurulmuş olan İKÜ kütüphanesi 32000 elektronik yayın, 27000 kitap ve 40000 elektronik dergi ile hizmet vermektedir

| Yerleşke içinde 7 farklı cafe ve restoran hizmeti sunulmaktadır

| Üniversite Konferans Salonlarının toplam kapasitesi 1400 kişidir

| Üniversitemiz, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında 88 bilimsel, 117 kültürel etkinlik gerçekleştirmiştir

İKÜ'de Eğitim

Çift Anadal ve Yandal Programları
İstanbul Kültür Üniversitesi başarılı öğrencilerine Çift Anadal Programı'na katılma olanağı sunmaktadır Öğrenciler, asıl bölümlerine konu bakımından yakın olan başka bir bölümün lisans/önlisans öğrenimini aynı zamanda gerçekleştirebilirler Ayrıca, başarılı öğrencilerin yandal programları ile, ilgilendikleri alanda sertifika sahibi olma şansları da vardır
İstanbul Kültür Üniversitesi lisans öğrencileri son sınıfa geldiklerinde isteğe bağlı olarak Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri'nden seçimli olarak yüksek lisans dersleri alabilir Böylece öğrencilerimiz, yüksek lisans programlarına devam etmeleri durumunda yüksek lisanstan 4 dönem yerine 3 dönemde mezun olabilirler

İKÜ'de Eğitim

Akademik Kadro
İstanbul Kültür Üniversitesi'nde ortalama 9 öğrenciye karşılık bir öğretim elemanı görev yapmaktadır Yaklaşık 582 kişiye ulaşan akademik kadronun %60'ı tam zamanlı öğretim elemanıdır İstanbul Kültür Üniversitesi'nde akademik kadronun çok önemli bir "danışmanlık" misyonu bulunmaktadır Kurumsal bir işleyişi olan Öğrenci Danışmanlık Sistemi, öğrencinin İKÜ'ye adım atması ile başlamaktadır Sözü geçen danışmanlık sadece akademik anlamda değil, öğrencinin kişisel ve sosyal gelişimi, mesleki yönlendirilmesi ve mezuniyet sonrası kariyer gelişimini de içermektedir Her biri uzmanlık alanlarında tanınmış kişilerden oluşan bu güçlü akademik kadro, öğrencilerine mesleki bilgi ve beceriyi aktarmanın yanında kendini kültür ve sanat alanlarında da geliştirmeye önem veren, araştırmacı, Atatürkçü, toplum sorunlarına duyarlı ve bunlara popüler akımlar çerçevesinde değil, daima bilimsel bir bakışla yaklaşan bir anlayışın rehberliğini de yapmaktadır Akademik kadroda görev yapan çok sayıda öğretim üyesi, sahip oldukları iş yaşamı tecrübesi ile, teorinin yanında pratik bilgiyi de öğrencilerine aktarmaktadır
Kampüs Olanakları
Ataköy ve Şirinevler'de iki ayrı kampüsü bulunan üniversite, İstanbul'un kent merkezine yakın en büyük kampüs binalarından birine de sahiptir İstanbul Kültür Üniversitesi; iki kampüsünde toplam 74000 m2 kapalı, 30000 m2 açık alanda, 200, 300 ve 800 kişi kapasiteye sahip çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapabilecek nitelikteki salonları, Radyo-TV-Sinema stüdyoları, 29 laboratuvarı, 11 atölye ve işlik, dans salonu, 13 anfi, 100'ü aşkın derslik, 2 katlı merkez ve 4 cep kütüphanesi, sergi alanları, 600 kişilik kafeterya, 300 kişilik fast-food restoranına, internet cafe, kablosuz internet bağlantı hizmetine ve cep sinema salonlarına sahiptir Bu geniş altyapı, halka açık olarak sürekli düzenlenen konser, resim, el sanatları ve fotoğraf sergileri, tiyatro gösterileri gibi sanatsal ve kültürel; konferans, panel, sempozyum, kongre gibi sosyal etkinlikler ile üniversiteyi bölgesinin "Kültür Merkezi" konumuna getirmiştir Üniversite, ulaşım kolaylığı ile öğrencilerine şehir yaşamından, İstanbul'un sosyal ve kültürel ortamından kopmadan öğrenim görme olanağı da sağlamaktadır
Burs Uygulamasına Farklı Yaklaşım
Kaliteli eğitim-öğretimi, uzman akademik kadrosu, araştırma olanakları, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısında yakaladığı dünya standardı, sosyal ve kültürel ortamıyla farklılaşan İstanbul Kültür Üniversitesi, burslu öğrenci sayısı ve burs uygulaması ile de dikkat çekmektedir İKÜ öğrencilerinin yaklaşık olarak %40'ı çeşitli burslardan faydalanmaktadır Başarı, ihtiyaç, KEV (Kültür Eğitim Vakfı) Bursu gibi çeşitli başlıklarda gruplanan burslar dışında, ebeveynlerin emekli, memur, öğretmen olması gibi çeşitli durumlarda öğretim ücretinde de indirimler yapılmaktadır ÖSS'de başarılı olarak burslu kontenjanla yerleşen öğrencilerin burslarının, tüm öğretim süresi boyunca hiçbir şekilde kesintiye uğramaması İstanbul Kültür Üniversitesi'nin önemli farklılıklarından biridir

İKÜ'de Eğitim

Kulüpler ve Öğrenci Etkinlikleri
İKÜ'de öğrenciler ders dışında kalan vakitlerini mesleki, bilimsel, kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirebilecekleri zengin bir sosyal ortam bulabilmektedirler Basketbol, voleybol, futbol, jimnastik, tenis, bilardo gibi sporların yapılabileceği hiçbir altyapıya sahip değildir İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileri çeşitli kulüp çalışmaları, spor etkinlikleri, bahar şenlikleri, turnuvalar, ulusal ve uluslararası yarışmalar ile öğrencilik dönemlerini aynı zamanda sosyalleşme fırsatı olarak kullanmaktadırlar Öğrenciler, bilardo, satranç, binicilik, su altı dalış, kampçılık, havacılık, müzik, dans, sosyal dayanışma, Atatürkçü düşünce, etkili iletişim, yönetim, hukuk gibi çeşitli öğrenci kulüplerinde mesleki ve sosyal becerilerini geliştirebilmektedirler
Spor Olanakları
İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileri, Ataköy 9 Kısım'da bulunan ve Kültür Eğitim Vakfı'na ait olan 400 seyirci kapasiteli olimpik basketbol ve voleybol salonları, aletli jimnastik salonundan yararlanabilmektedirler Öğrencilerimizin sportif etkinlikleri Kulüpler Birliği tarafından da desteklenmektedir İKÜ Erkek Basketbol Takımı, Futbol Takımı ve Erkek Voleybol Takımı üniversitelerarası düzenlenen turnuvalara da aktif olarak katılmaktadır Ayrıca öğrencilerimiz düzenlediği bölümlerarası futbol turnuvası ve taraftar kulüpleri arası futbol turnuvası da Bahar Şenliği etkinlikleri arasında yer almaktadır
Sağlık Hizmetleri
Sağlık ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı sağlık merkezi, aile hekimliği uzmanı DrMOraj Dikmen yönetiminde uzman sağlık personeli, uzman psikolog doktor ve psikolojik danışmanlardan oluşmaktadır Sağlık merkezinde acil müdahale, ayakta tedavi ve günlük revir olanakları mevcuttur
"İş yaşamı ile iç içe" Bir Üniversite
İstanbul Kültür Üniversitesi, düzenlediği konferanslar, paneller, seminerler, kongreler, karşılıklı yapılan çalışmalarla ve birlikte yürütülen projelerle iş dünyası ile iç içe bir üniversitedir Üniversite, araştırma ve uygulama merkezleri aracılığıyla birçok konuda işletmelere danışmanlık hizmeti vermektedir İş yaşamı ile akademik dünyayı bir araya getiren kongre, sempozyum, konferans vb çalışmalarla öğrencilerin henüz iş dünyasına atılmadan iş yaşamını tanımaları sağlanmaktadır
Yurtdışında Eğitim
İstanbul Kültür Üniversitesi'nin yurt dışındaki üniversite ve kurumlarla olan ilişkilerini Dış İlişkiler Birimi yönetmektedir İKÜ Dış İlişkiler Birimi, öncelikle aday olduğumuz AB ülkelerindeki kurumlar olmak üzere çeşitli kuruluşlarla karşılıklı işbirliği çalışmaları, kurumsal projelerin yapılandırılması ve yürütülmesi konularında çalışan merkezi bir birimdir Yapılan çalışmalarda temel amaç, İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencileri ile akademisyenlerinin bilimsel, kültürel ve eğitim alanındaki her türlü yeniliği izlemesini ve bu yeniliklerden yararlanmasını sağlamaktır Dış İlişkiler Birimi'nin öncelikli görevleri arasında Erasmus ve Sokrates Programları'nın koordinasyonu bulunmaktadır Çeşitli Avrupa Üniversiteleri ile yapılan işbirliği çalışmaları sonucunda öğrenciler birçok anlaşmalı üniversitede öğrenimlerine devam etme şansı bulmaktadırlar Öğrenci değişimi programları kapsamında, 48 İKÜ öğrencisi yurt dışındaki çeşitli üniversitelere öğrenim görmek üzere gitmiş, 27 yabancı öğrenci de İKÜ'de misafir öğrenci olarak öğrenime başlamıştır İstanbul Kültür Üniversitesi'nde lisans ve önlisans programlarının Avrupa Kredi Transfer Sistemi'ne (ECTS) uyumu sağlanmıştır Böylece öğrencilerimiz, misafir öğrenci olarak ya da lisansüstü öğrenim için kolayca Avrupa Birliği ülkelerine gidebilmektedirler

İKÜ'de Eğitim

Laboratuvarlar
İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğrencilerimizin aldıkları teorik eğitimi iş yaşamında kullanılabilir pratik kavrayışa dönüştürebilmelerine büyük önem verilmektedir Bu nedenle tüm programlar, staj, işletme ve fabrika gezileri, proje çalışmaları, laboratuvar ve işlik uygulamaları ile pratik beceri geliştirmeye dönük olarak tasarlanır Fakülteler bünyesinde kurulmuş olan laboratuvarlarda, öğrenciler uygulamalı çalışmalarla mesleki deneyim kazanmaktadırlar İstanbul Kültür Üniversitesi, Teknik Resim, Temel Sanat Eğitimi Modelaj, Maket ve Plastik Sanatlar, Tasarım, İletişim Tasarımı ve Seramik Atölyeleri ile yazılım, donanım, araştırma, uygulama, fizik, kimya, malzeme deneyleri, teknik çizim ve tasarım altyapısına sahip 29 laboratuvara sahiptir
Ulaşım
İstanbul Kültür Üniversitesi, E-5 karayolu üzerinde, toplu taşıma araçları ile ulaşımı son derece kolay bir konumdadır Üniversitenin Ataköy ve Şirinevler kampüsleri, Hafif Metro İstasyonu'na, otobüs ve metrobüs duraklarına yürüyüş mesafesinde, Atatürk Hava Limanı'na ve Bakırköy Deniz Otobüsü iskelesine 15 dakikalık uzaklıktadır Hafif Metro Sistemi ile Esenler Otogarı'na kolayca ulaşılabilmektedir Üniversitenin iki kampüsü ve Bakırköy Deniz Otobüsü İskelesi arasında periyodik olarak yapılan, ücretsiz servis ulaşımı bulunmaktadır
Barınma Olanakları
Üniversitenin Şirinevler Kampüsü'nde 105 yatak kapasiteli Kız Öğrenci Yurdu ve 132 yatak kapasiteli Erkek Öğrenci Yurdu mevcuttur İstanbul dışından gelen öğrencilerimize iki, üç, dört kişilik odalarıyla modern, konforlu ve güvenli barınma olanağı sunan yurtlarda, sürekli sıcak su, 24 saat açık çamaşırhane ve ütü olanakları, çalışma ve ziyaretçi salonları, kafeterya ve odalarda kesintisiz internet bağlantısı bulunmaktadır

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com