Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kuranda, recm

Kuran'da Recm

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kuran'da Recm

Dünkü konu başlıklarından birinde de dilde sakız olmuş "recm = taşlanarak,işkence ile öldürme" islamda var iddiası üzerine şu biadların başında gelenlerinden recm olayına bakalım

Attım çamuru çıkar çıkarabilirsen mantığı işliyor mu,işlemiyormu bakalım (bunun gibi ne çamurlar varda)

Konu bilenlerin bildiği üzere Nur suresinde hatta en başlarında geçerBundan önce 114 sure ve binlerce ayetin tamamına bakıyoruz öncelikleHayde "recm" kelimesini 14 tefsirin yer aldığı sitede arattırıyoruz,çıkan yazı şu

"aradığınız kelime bulunamamaktadır"

Allah,Allahyahu herkesin dilinde sakız olmuş nasıl olur? Oluyor valla,yok yani

Yok olana var diyemeyeceğimize göre,yok

Neyse taşlama yok,o taşlama ve işkence ile insan canına kıyanların evrensel ayıbıKuran'ın değil(kuran insan öldürmeyi hem yasaklamış,hemde çeşitli surelerde şiddetle cezalandırılacağını söylemektedir)

Ne var pekala?Bir kere uydurma recm olayı zina üzerine verilen bir cezayı güya temsil etmekteÖyleyse zinaya bakalım bizde

Kuran'da zinanın tanımı ;zina bir kere günah,yapılmaması öğütlenmiş

1 - Nikahlı,nikahsız insanları kapsamaktadır

2 - 4 kişinin evet bunlar nikahlı değil ve zina yaptıklarına şahidiz diyerek şahitliklerini söylemeleri,sonrada doğru söylediklerine Allah adına yemin etmeleri

gerekiyor(yani zina olayının 4 kişinin şahit olabilmesi için aleni- ulu orta - yapılması gerekiyor)

3- Kadın,erkek ayrımı yokCeza aynı

Bu ana çerçevede Nur suresine bakalım şimdi

1 - Bu, indirerek yasa olarak yayımladığımız bir sure olup öğüt alasınız diye içine apaçık ayetler yerleştirdik

Evet baştan farklı yorumlar olmaması için ilk ayette bunun bir yasa olduğu apaçık belirtiliyor

2 - Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz celde vurunuz ALLAH'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onlara olan acıma duygunuz ALLAH'ın yasasını uygulamakta size engel olmamalı İnananlardan bir grup onların cezalandırılma işlemine tanık olsun

Burada celde baston,odun,palaska vb benzeri şeyler değil,"Arapça’da “ celde ” kelimesi deriyi incitecek bir değnek" manasındadır

Bu ceza için Arapça’da “asa, minsee” (sopa, değnek) kelimelerinin geçmemesi, ayette bir grubun bu cezaya şahitlik etmesinin istenmesi, suçlunun canını acıtmaktan çok toplum önünde teşhir edilerek cezalandırılmasının hedeflendiğini gösterirAçık ve net

İslam’da özel mülkiyetin dokunulmazlığının olduğunu düşünürsek, aslında gizlice zina yapanları dört kişinin cinsel ilişki anında görmesi çok zordurAmaç kamuya açık ve genel yerlerde zina olayının cezalandırılması(Tıpkı tüm insanlık taihi boyunca çeşitli şekillerde cezalandırıldığı gibi)

Pekala devamKamuya açık yerde zina oldu,cezalandırıldı sonra ne oluyor,atıyor muyuz bunları dinden?

5 Bununla birlikte, bundan sonra tevbe edip kendilerini düzeltenler için ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir

10 Ya Allah'ın size bol lütfu ve merhameti olmasaydı ve Allah tevbeleri kabul eden hüküm ve hikmet sahibi olmasaydı (haliniz nice olurdu)?

Aynı sürenin ilerleyen ayetlerinde ne olacağı yazıyor

ara ayetleri yazmadığıma takılmayın oradada yalancı şahitlik yapanların 80 sopa ile cezalandırılacağı ve ömür boyu şahitliklerinin bir daha kabul edilmeyeceğini,onların yoldan çıkmış kimseler olduğu yazmakta,ardından evli erkek ve kadınında birbirlerini zina ile suçlamasına göre ne yasalar işleyeceği buyurulmaktadır(İlgilenen açıp bakabilir)

Hani taşlayarak öldürme ?

Hani atmasyonlar ?

Konu başlığı burda işte,göster ayeti konuşalım

İslamın mı,neyin kokuşmuşluklarına bakarız o zaman

Sınırsız cinsel özgürlük mü istiyorsun?

Engelleyen mi var,bu yasalar Allah'a iman edenlere uyarı ve öğüt

İnanmayanların dillerine dolamasına gerek yokÇünkü Kuran tek eşliliğe ve sadakate değer veren bir dindirnedenide bu

Taşlama,haşlama olaylarını dillerinde sakız yapanlara duyurulur

Kuran'da bulursanız buyrun konuşalım

Ha Kuran dışı kaynakları mı kastediyorsun?

Valla kastet dur,oyalanırsın işteİman zorunluluğu olan tek kitap Kuran malesef

Selamlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Kuran'da Recm

Eski 08-20-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Kuran'da Recm

Kuranda recm geçmez sünnetlerle sabittir örneğin namazında nasıl kılınacağı kuranda yazmaz sünnetlerle anlasılmıstır

"Hz Ömer'in minberde şöyle dediğini rivâyet etmiştir "Cenab-ı Allah Muhammed (sas)'i hak ile göndermiş ve O'na Kitab'ı indirmiştir Recm ayeti de O'na indirilen ayetlerden idi Biz bu ayeti okuduk, ezberledik ve anladık Resulullah (sas) recmi uyguladı, ondan sonra biz de uyguladık" Korkarım, zaman geçince birileri çıkıp "Biz Allah'ın kitabında recmi bulamıyoruz" der ve Allah'ın indirdiği bir farzı terkederek sapıklığa düşerler Şüphesiz recm, Allah'ın kitabında, evli olmak, şahit, gebelik veya ikrar bulunmak şartıyla, zina eden kimse aleyhine bir haktır" (Müslim, Hudûd, 15)"

Alıntı Yaparak Cevapla

Kuran'da Recm

Eski 08-20-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Kuran'da Recm

Valla sevgili arkadaşım,adı üzerinde rivayetsen inanabilirsin

bir ayetin (yazmamışsın ama) keçi mi bir hayvan tarafından yenilip kaybolmasını esas alan bu hadise inanabilmemiz için şunu kabul etmeliyiz

Allah'ın ayetlerinden bazılarını hayvanlar yemiş,vardı şimdi yok

Bu nasıl bir inanç ki o zaman Kuran'ın hiç değişmeden geldiğine iman edeceğiz?

Din tamamen gider,anlamı kalmazSen Kuran'daki açık ve net Allah'ın buyruklarını yetersiz görüyorsunda müslim di buhariydi beşerin 300 yıl sonra dine soktukları laflarını mı tam görüyorsun?

Bunlar kim?Hadisler konulu başlıkta detaylı açıklandıOkumanı tavsiye ederim

Ayrıca,eksik dediğimiz kitap ne Kuran

Ben hadisleri dikkate almam (kurandan önce asla),eğer alınacak olsaydı peygamberimiz bizzat ayetler gibi onlarca kişiye ezberletir ve aktarılmasını sağlardı

Ayrıca hadis kitaplarında peygamberimizin hadislerin hem yazılmasını,hemde yazılmamasını istediğine dair rivayetler varNasıl Kuran'la bir tutarız?

Kuran'da namazın rüku ve secde kavramları ile yapılacağı açıkça yazıyor

Niye yazmasın?Allah'ın kitabı eksik olur mu?

Bu ne yaman çelişki

Selamlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Kuran'da Recm

Eski 08-20-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Kuran'da Recm

ben buna inanıyorum yahut inanmıyorum şeklinde bir yorum yapmadım evet bir çok hadis bu şekildedir ve evet peygamber zamanında uygulandığı nakledilmektedir ben kuran değişti keçi yedi felan da demedim ayrıca namazların kaçar vakit olduğu kaçı sünnet kaçının farz olduğu kuranda yazmaz sünnetlerle sabittir verdiğim örnek oydu yazar diyorsan buyur görelim ayeti şu halde namaz hakkında hadis doğru recm hakkında yalan demek gibi bi luxumuz yok yahut bir kısmını kabul edip bir kısmını red etme şansımızda yok bugun namazın farzları ile alakalı en önemli hadisler trmizi ve imam-ı buhari nin hadisleridir ki bu hadisler ışığında namaz akt edilmektedir aynı hadislerin içinde recm cezasıda açık ve kapsamlı olarak yer almaktadır eğer bu hadislerdeki recm cezasını kabul etmıyorsak doğruluğundan emın değilsek namazları nasıl bu hadislere göre düzenliyoruz? mantıklımı ne kadar mantıklı?

Alıntı Yaparak Cevapla

Kuran'da Recm

Eski 08-20-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Kuran'da Recm

Yahu arkadaşım,

recm vardı demek (yani insan öldürülmesine Kuran izin veriyor demek) doğruysa aşağıdaki ayetler ne için indi o zaman?

- Mâide 28 - "Andolsun ki sen, öldürmek için bana elini uzatsan (bile) ben sana, öldürmek için el uzatacak değilim Ben, alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım"

- İsrâ 31 - Geçim endişesi ile çocuklarınızın canına kıymayın Biz, onların da sizin de rızkınızı veririz Onları öldürmek gerçekten büyük bir suçtur

ve benzeri pekçok ayet varNasıl böyle büyük bir çelişki olur kitapta?

"Biz Allah'ın kitabında recmi bulamıyoruz" diye sen yazmışsınNeden bulunamadığınıda ben yazdım sanaRivayet buO ayetin bulunduğu sayfayı bir hayvan yemiş,şu anda yok bulunamıyorVar mı böyle bir mantık?

Kuran'dan bahsediyoruzMüslim'den değilO Kuran'ki

Biz onları anlayasınız diye indirdik» (12/Yusuf,2); «Akledesiniz diye indirdik» (43/Zuhruf,3); «Güçlük çekesiniz diye indirmedik» (20/Tâhâ, 2); «öğüt alasınız diye kolaylaştırdık» (54Kamer,17,22,32,40 ,

''Yol gösterici (Hadi) ve yardımcı olarak Rabbin yeter'' (25:31)

''Veli olarak Allah yeter'' (4:45)

''Şahit olarak Allah yeter'' (10:29)

''Bilici olarak (Alimen) Allah yeter'' (4:70)

Vekil olarak Allah yeter'' (4:81) ,

''Hesaba çekici olarak Allah yeter'' (33:39)

''Allah Kuluna yetmez mi'' (39:36)

ve sonunda

"''Dediler ki; O'na Rabbinden ayetler indirilmeli değilmiydi?, Deki; Ayetler Allah’ın yanındadır Ben ancak apaçık bir uyarıcıyım KENDİLERINE OKUNAN KİTABI SANA İNDİRMEMİZ ONLARA YETMEDi Mi? Şüphesiz inanan bir toplum için bunda bir rahmet ve zikir vardır (29:50-51) "

Ne demek daha önce olupta sonra bulunamayacak olan????

Ayetler kimin korumasında Kuran zaten söylüyor

Namaz konusunu niye yazayım şimdi (çekinecek bir şey yok)?

Allah'ın ayetlerine eksik vardı,yoktu diyene yazsam ne olacak?

hadisler konusunu özellikle okumanı rica ederim

http://wwwspatyomcom/showthreadphp?t=4393

Varsa takılınan bir konu tekrar konuşabiliriz

Ben konumu sadece ayetler olarak yazdım ve varsa recm ayet olarak sunalım,yoksa rivayet istenirse tam 700000 tane var,seç seçebildiğin kadar

Selamlar

-

Alıntı Yaparak Cevapla

Kuran'da Recm

Eski 08-20-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Kuran'da Recm

kuranda cana kıymamak söz konusu değildir haklı sebepleriniz varsa öldürmek helaldir örneğin kısaslar vardır komşunuz çocuğunuzu öldürdüyse sizde onunkini öldürebilirsiniz şeklinde buna benzer bir çok şey vardır isterseniz ayet ayet bulup çıkarabilirim bunlar aklımda kalanlar öte yandan yazdığın ayetlerdeki konuların hiç birisi öldürmek için haklı bir sebep içermez tabii ki islam bunu red eder

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com