Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayaklarını, bakarsan, görürsün, sadece, önüne

Önüne Bakarsan Sadece Ayaklarını Görürsün

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Önüne Bakarsan Sadece Ayaklarını Görürsün

Çok kısa olayı anlatayımAşağıdaki yazı alıntıdırBir miktar kısaltma yaptım,tanısam özür dilerdimBir sitede vay şudur,vay budur diyen tartışmada yalın ve ordan,burdan şişirilmemiş anlayışı ile bakın nasıl sorgulamış olayı

Konu ; kaynak nedir?Kitap mı?Hadis mi?

“ Ben şimdi bir soru sormak istiyorum izin verirseniz

Afrikada ormanın içinde yaşayan ve dünyayla iletişimi olmayan bir kabileye gökten düşürülse bu kitap

Hımmm temizliğin şekli nasıl olmalı ? Hımm ama namazı nasıl kılacağız? diye düşünür mü? Göreceği kaç vakit kaç rekat olacağını bulmak olacaktır sadece

Ayeti bulur okur ve derki "demekki gündüzün iki tarafında ve günün ortasında ibadet etmeliyim" derki göle gidip iyice temizleneyimZira namaz kılacakHani abdest alırken bile Allahım abdestimi kabul et deme şekilciliği bile yapıyoruz

Niye yapıyoruz? O Afrikalıya desenizki bak abdest almadan önce Allah'ım abdestimi kabul et niyet ettim demezsen olmaz o abdest

Sana bana bön bön bakarDerki "Koca allah sabahın köründe namaz için bu göle gelip temizlendiğimi görmeyecek kadar küçük mü? Aptal mı? Şekilciliğin ne luzmu var der

Sonra bugün puta tapar gibi sakalının parçasını görmeye gidersin10 saat sırada beklersinNeolur göreyim sakalını diyeFotografının cızılmesıne musade etmemiş bir adamın görebildiğin tek yeri olan sakalını putlaştırırsın

Sonra da HzMuhammed'den yardım dilersinBekle sen gelir o yardım

Gönlümüz mantığımız Kuranımızı okuduktan sonra içinde namazın şeklini bulamadıysan secde hareketinin tarihin her döneminde olduğunu bilerek kılarsınAçar tarih bakarsın

Niyetin iyidirNiyetin ibadettirRekatı nasıl çözersin onun değerli kıldığı HzMuhammed'e yarattıklarına sevgi gösterisi olarak tanımlarsın Afrika'daki hadis görmemiş beyninle

Güneş için bu doğa için evren için ay için peygamber için affedilmek için anne baban çevren için dua edersinKitabında yazdığı gibi yaradana sığınırım dersin heryerin yaratıcısı Allah'ım meleklerine deinandımcinlerine de inandım ilmimi arttır daha çok anlayayım dersin

Şimdi hadis bilen aklınla farzlardasöylediğin duaları açbakalım neler söylüyorsun allah için

Yani afrikalı senden benden daha içten kılar şekilcilikolmadanSadece secdede okur bütün okuyacaklarını belkideHepimizden daha eğiktir boynuTümdilediklerini secdedeyken dilerSen ben gibi 10kere şekli gösteri yapmadan yapar aynını

Sonra aklın yetmez bu söylediklerimeHacı hoca ararsınArama hacı kuranı kerim hoca da aklın vicdanin niyetindir

Zekayı size vermiş oku diye size kitabı vermişCübbeli Hamdi Hoca al bunlara oku dememişYa da İmam efendi git bu gerizekalılara anlatda dememiş AllahOKU demiş OKU

Şimdi bu adama sadece Kuran'ı düşürdük uçağımızlaYanına da açıklayıcı hiçbir ek kitap göndermedikZira kitap herşey ayrıntısıyla yazıyorTASTAMAM dır dedik

Bu Afrikalı genç kendi zekasıyla kendi anladıklarıyla kendi çıkarımlarıyla kendi ibadet bilgisiyle hareket edecektirEllerini göğe açıp yalvarmak HzMuhammed'den sonramı geldi? Hani işin şekil kısmından bahsediyorum yine?

Daha önce dünyadan bi haber bir adam HzIbrahım nereye baktı da ellerini açıp Güneş'i Ay'ı Putları gördükten sonra göğe baktı

Ellerini göğe açmakNamaz kılarken otururken ellerini göğe açmak kimden geldi?

İşin kabası hep şu olmuşturEller yukarı açılır dua edilirBu duanın sonucunda bak teslim oldum hareketide secdeye gitmektirEğilirsin zira teslimiyetinin de şahitleri olmak zorundadırAllah bilmediğinden değil

Şimdi bu durumda bu Afrikalı genç kitaptan anladığı üzere secdeye gider artıkAteşin etrafında dönmez Allahına dua ederkenBunu anlatır Kuran

Ateşin etrafında dönme derSecdeye gelNamaz kılmak secdeyle teslimle olur derGelirken temizlen gel der

Demişki temizlik imandan gelirİman nereden gelir? Allah'a sığınmaktanAllah'a sığınmak nasıl gelirNefsi körelterekNefsi nasıl köreltirsin? niyetinin iyi olmasıylaYani niyetin önemli demiş mi Allah bu kitapta banaYukarıda en basit açıklamasını da vermiş mi gusül ve abdestini

Beni hoca takımı neye istinaden sorguya çekecekYanlış yapıyorsun diyecek? 3 kere sağ yanağa dememiş kuran 4 kere kafana sür de dememiş suyuYüzün ellerin önemlidir demişNiyetin namazkılmaksa sana zorluğum yokBana dua için kaldırdığın ellerin ve göğe baktığın yüzün yeter demişOnları toprağa değdir kabul ettim demiş

Kitabı da içinden boncuk seçer gibi ayet ayet ele almayın bütününe göre bakın demişYukarıda yazdığım ayetin anlamını kavrayabilmek için nefsin ne olduğuna da bakman lazım iman ne demek onu da araştırp bulman lazım temizlik ne demek ona bakman lazımNiyetin önemli olduğunu anlaman lazımYani yukarıda verdiğim tek ayetin anlamını öğrenebilmek için bir bütün olarak bakman lazım zira büsbütün ve tastamam verilmiş kuran

O yüzden sadece 1 ayeti yorumlamak demekTüm kuranı yorumlayıp yaşadığın çevreyi şartları zamanı göze alarak o gün o şartlarda o ayetin ne anlama geldiğini anlayabildikten sonra yapılması gereken yorumlama olmalıdır

Yanlışım varsa Allah affetsinYanlışım yoksa sizleri affetsin

Son cümleye dikkat

Selamlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com