Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akıtmak, içmek, kan, yasaktır

Kan İçmek Ve Akıtmak Neden Yasaktır?

Eski 08-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Evet bu bütün dinlerde kesin olarak yasaklanmıştırKesinlikle bir canlının kanı akıtılmamalı veyahut içilmemelidir gelin bunun nedenini açıklamaya çalışalım

Kitab-ı Mukaddesin Kudüs Kitab-ı Mukaddes olarak adlandırılan bir çevirisi vardır(Tekvin kitabı 9Bap 1-6 ayetler) Bu söz konusu bölümde Nuh'un Gemisinin hikayesi anlatılır Büyük tufandan sonra gemiden, dünyanın nüfusunu arttırmak için her türden bir çift hayvanla çıkan Nuh'tan daima büyük bir övgüyle bahsedilirAncak gereçk çok daha farklı ve acımasızdır Nuh'un yanında getidiği her ahyvan insanoğluna yiyecek olacaktırTufan'dan sonra Yehovanın öfkesi geçmiştirİnsanoğlu yaşayabilir ama ancak hayvanları ona kurban ederekBu Tanrı tarafındn bahşedilmiş bir lütüftur; insanlar artık beslenebilmek için hayvanları öldürebilecektir
Ama Yehova önemli bir zorunluluk da getirmiştirİnsanlar eti kanıyla birlikte yemeyecektir,çünkü kan "O" nun mülkiyetindedirBütün dinlerde bu değişmez bir kuraldır;kan ancak sunağa akıtılır ve kimse ona dokunmamalıdırÇünkü kan Kudüs Kitab-ı Mukaddes'inde açıklandığı üzere etin canıdır ve can Tanrıya aittir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Ek bir bilgi;

Kan içilmesi yada yenilmesinin yasaklanmasının nedeni kesinlikle sağlıkla ilgili değil, dinseldir Kan yemenin yasaklanması Yahudi dininden gelmekte Tevrat'ın Levililer kitabının 17 bölümü tamamen bu konuya ayrılmıştır Bu bölümün başlığı ise şöyledir: "Kan Yemek Yasaktır"

Tevrat'ın tanrısı kan yemeye karşı çok serttir Şöyle der:

10 "İsrail halkından ya da aralarında yaşayan yabancılardan kim kan yerse, ona öfkeyle bakacağım ve halkımın arasından atacağım

Tevrat'ın kan yemeyi yasaklamasının gerekçesi ise şu ayetlerde belirtiliyor:

11 Çünkü canlılara yaşam veren kandır Ben onu size sunakta kendinizi günahtan bağışlatmanız için verdim Kan yaşam karşılığı günah bağışlatır

14 Çünkü canlılara yaşam veren kandır Bundan dolayı İsrail halkına, 'Hiçbir etin kanını yemeyeceksiniz' dedim, 'Çünkü her canlıya yaşam veren kandır Onu yiyen Tanrı Halkı'nın arasından atılacaktır'

Görüldüğü gibi kan yenmesinin yasaklanmasının nedeni kanın yaşam veren şey olduğu düşüncesidir Günahların bağışlatılması için yaşamı yani kanı tanrıya adamak gerekir Bu inanç çok daha eski inançlara dayanıyor aslında Buna göre ruh vücutta kanda bulunur Eğer kan ruh taşıyorsa, tanrı ile ilişkiye geçme yollarından biri de bu ruhu/kanı ona teslim etmektir Kan/ruh tanrıya aittir, onun yenilmesi demek tanrıya ait olana göz dikmek demektir

Bu arada Tevrat'ta sadece kan yemek değil leş yemek de yasaklanmıştır Uzun uzun etlerin nasıl yeneceği, nasıl tanrıya sunulacağı, kanın nasıl döküleceği, kimlerin ne zaman bu etleri yiyebileceği anlatılıyor

Kuran'da da Tevrat'taki anlayış devam eder Ancak Kuran bu konuda Tevrat'tan daha esnek Ancak Kuran'da da sağlık gerekçelendirmesi yoktur Aynı Tevrat'ta olduğu gibi dinsel gerekçelendirme var

2173 Allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesileni haram kıldı Her kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına saldırmadan ve haddi aşmadan bir miktar yemesinde günah yoktur Şüphe yok ki Allah çokça bağışlayan çokça esirgeyendir
Sure : Bakara Sûresi

53 Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, boğulmuş, (taş, ağaç vb ile) vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, boynuzlanıp ölmüş (hayvanlar ile) canavarların yediği hayvanlar -ölmeden yetişip kestikleriniz müstesna- dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyle kısmet aramanız size haram kılındı Bunlar yoldan çıkmaktır Bugün kâfirler, sizin dininizden (onu yok etmekten) ümit kesmişlerdir Artık onlardan korkmayın, benden korkun Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim Kim, gönülden günaha yönelmiş olmamak üzere açlık halinde dara düşerse (haram etlerden yiyebilir) Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir
Sure : Mâide Sûresi

6145 De ki: Bana vahyolunanda, leş veya akıtılmış kan yahut domuz eti -ki pisliğin kendisidir- ya da günah işlenerek Allah'tan başkası adına kesilmiş bir hayvandan başka, yiyecek kimseye haram kılınmış birşey bulamıyorum Başkasına zarar vermemek ve sınırı aşmamak üzere kim (bunlardan) yemek zorunda kalırsa bilsin ki Rabbin bağışlayan ve esirgeyendir
Sure : En'am Sûresi

16115 (Allah) size, sadece ölü hayvanı kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanı haram kıldı Ancak kim mecbur kalırsa (başkalarının haklarına) saldırmaksızın, sınırı da aşmadan (bunlardan yiyebilir) Çünkü Allah çok bağışlayan, pek esirgeyendir
Sure : Nahl Sûresi

Kan aynı Tevrat'ta olduğu gibi leş ile birlikte yasaklanmıştır Bu yasaklara ek olarak domuz da katılır Ancak mecbur kalındığında bunlardan bir miktar yenilebilir Tanrı bunu bağışlayacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com