Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alman, fichte, idealizmi, kitap, tanitim

Alman İdealizmi - Fichte Kitap Tanitim

Eski 08-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alman İdealizmi - Fichte Kitap Tanitim

Johann Gottlieb Fichte, Kant sonrası Alman
felsefesinin en önemli filozoflarından biridir Kant'ın Eleştirel Felsefesi'ni bütünlüklü ve sistematik bir idealist metafiziğe dönüştürme yönündeki çabasıyla tanınır Alman İdealizminin başlatıcı olarak Schelling ve Hegel üzerindeki etkisi görünür olmakla beraber, Marx'tan Sartre'a kadar birçok filozof, düşünür ve siyaset adamını kendi yörüngesine çekmeyi başarmıştır
Hegel ve Marx'ın diyalektik yöntemi, modern felsefeye diyalektik düşünme yöntemini getiren Fichte'nin onlara mirasıdır "Kişi, eylemlerinin bir toplamıdır" sözü, Sartre'dan önce ilk defa Fichte'nin kullandığı bir sözdür "Öteki, beni özgürlüğe ve sorumluluğa davet eder" sözlerindeki etik düşünce, 20 yüzyılın en önemli düşünürlerinden Levinas'ı yaklaşık olarak iki yüzyıl öncesiyle buluşturur

Ülkemizde Alman İdealizmi'nin hakkıyla bilinmemesi Locke, Hume, ve Kant'tan doğrudan XX yüzyıl düşünürlerine ve düşüncelerine geçilmesi, felsefe tarihini gerçek anlamda bilmenin önüne büyük engeller çıkartmaktadır Bu sebeple, Alman İdealizmi üçlemesinin ilk kitabı olarak düşünülen Fichte, işte böyle önemli bir açığı kapatma amacını taşımaktadır Filozofun en önemli eserlerinden yapılan çeviriler kadar, filozofun düşünceleri üzerine yapılmış yorumları da içermekte ve bu hâliyle, "şu anda dilimizde filozof hakkındaki ilk ve tek kapsamlı kaynak olma özelliğine sahiptir"

Çeviri: DoçDr Eyup Ali KILIÇASLAN, ( Dicle Üni Fel Böl), Metin Bal, Özlem Barın, Cihan Camcı, Yasemin Çınar, Jale Özata Dirlikyapan, Emrah Günok, Ali Irgat, Uluğ Nutku, Kaan H Ökten, Kaan Özkan, Ayetullah Tekin, Attila Tokatlı, Meryem Uçar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com