Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
barker, colin, devrim, provaları

Devrim Provaları - Colin Barker

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Devrim Provaları - Colin Barker

Colin Barker Devrim Provaları kitap tanıtımı - kitap özeti

Kitabın künyesi

Devrim Provaları
(Fransa 1968, Şili 1972, Portekiz 1974, İran 1979, Polonya 1981)
Orjinal isim: Revolutionary Rehearsals
Colin Barker
Yordam Kitap / Kuram / Emek Tarihi Dizisi
Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce)
320 s -- 2 Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
ISBN : 9789944122689
2010
Hazırlayan : Colin Barker
Çeviri : İrem Yılmaz, Umut Haksan

Kitap hakkında

Bu kitapta, işçi sınıfının son yarım yüzyılda ortaya koyduğu büyük mücadelelerden en önemlileri ele alınıyor

Fransa 1968: Milyonlarca işçiyi kucaklayan genel grev ve fabrika işgalleri Şili 1972: Halk Cephesi hükümetini savunan işçiler işçi konseyleri kurdular ve üretim üzerinde denetim talep ettiler Portekiz 1974-75: Karacı subaylar, diktatör Caetano'yu devirdi ve 18 aydır süren halk kabarışının önünü açtı İran 1979: Baskıcı Şah rejimi devrildi ve işçiler bağımsız konseyler (şûralar) kurdular 1980-1981 arasında Polonya'daki Dayanışma hareketi işçi sınıfı yaratıcılığını ve demokrasisini ortaya koydu Bu mücadeleler nihai hedeflerine ulaşamadı, ama her biri, sosyalizm mücadelesi için önemli dersler sağlayan "devrim provaları" olarak toplumsal değişimin motor gücünün işçi sınıfı olduğunu pratik olarak ortaya koydu Yeni mücadeleler için zengin dersler içeren bu mücadeleler, esin ve cesaret kaynağı olmaya devam ediyor
(Tanıtım Bülteninden)

Kitap kapağı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com