Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gidişi, şemsin

Şems'in Gidişi

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şems'in Gidişi

Bence Yeri burası O Yüzden ekliyorum

Videonun alındığı adres : [ame="http://wwwyoutubecom/watch?v=fCrxuboGJs8"]wwwyoutubecom[/ame]

Mevlânâ,Şems ile Konya’da buluştuğu zaman tamamıyle kemale ermiş bir şahsiyetti
Şems, Mevlanâ’ya ayna oldu Mevlânâ,Şems’in aynasında gördüğü kendi eşssiz güzelline hayran oldu Diğer bir ifadeyle Mevlânâ,gönlündeki Allah aşkını Şems’te yaşattı Mevlânâ’nın Şems’e olan sevgisi,Allah’a olan aşkının ölçüsüdür
Çünkü Mevlânâ,Şems’te Allah cemalinin parlak tecellilerini görüyorduMevl’anâ açılmak üzere olan bir güldü Şems ona bir nesim oldu Mevlânâ bir aşk şarabı idi,Şems ona kadeh oldu Mevlânâ zaten büyüktü,Şems onda bir gidiş,bir neşve değişikliği yaptıMevlânâ ile Şems üzerine söz tükenmez
Son söz olarak şöyle söyleyelim,Şems Mevlânâ’yı ateşledi,ama karşısında öyle bir volkan tutuştu ki,alevleri içinde kendi de yandı

ŞEMS-İ TEBRİZİ HAZRETLERİ’NİN KONYA’DAN AYRILIŞI

Şems ile buluşan Mevlânâ,artık vartini Şems’in sohpetlerine hasretmiş,Şems’in nurlarına gömülüp gitmiş,artık bambaşka bir aleme girmiştiŞems’in cazibesinden yana yana dönüyor,ilahi aşkla kendinden geçercesine Sema ediyorduBu iki dostun sohpetlerindeki mukaddes sırrı idraktan aciz olanlar,ileri geri konuşmaya başladılarNeticede Şems,incindi ve Mevlânâ’nın yalvarmalarına rağmen Konya’dan şama gitti(14 mart 1246 perşembe)

HAZRETİ ŞEMS’İN KONYA’YA DÖNÜŞÜ

Şems’in ayrılığından derin bir ızdıraba düşen Mevlânâ,manzum olarak yazdığı güzel bir mektubu,Sultan Veled’in başkanlığını yaptığı bir kafileyle Şam’a,Şems’e gönderdiSultan Veled kafilesiyle Şam’a vardı,Şems’i buldu ve babasının davet mektubunu,hediyelerle birlikte saygıyla Şems’e sunduŞems,'’Muhammedi tavırlı ve ahlaklı Mevlânâ’nın aezusu kafidirOnun sözünden ve işaretinden nasıl çıkabilir'’diyerek,Mevlânâ’nın davetine icabet etti ve 1247′de Sultan Veled’in kafilesiyle,Konya’ya döndü

HAZRETİ ŞEMS’İN KAYBOLUŞU

Şems’in Konya’ya gelişine herkez sevindiMevlânâ’da hasretin sıkıntılarından kurtulduArtık Şemsin şerefine ziyafetler verildi,sema meclisleri tertip edildiFakat huzurla,muhabbetle,dostluk içinde süren günler pek fazla sürmedi,dedikodular ve can sıkısı durumlar yeniden başladıŞems, o dedikoducu topluluğun yine kinle dolduğunu,gönüllerinden sevginin uçup gittiğini,akıllarının nefislerine esir olduğunu anladı ve kendisini ortadan kaldırmaya çaşıltıklarını bildi,Sultan Veled’e dediki:Gördün ya azgınlıkta yine birleştilerDoğru yolu göstermekte,bilginlikte eşi olmayan Mevlânâ’nın huzurundan beni ayırmak,uzaklaştırmak,sonra da sevinmek istiyorlarBu sefer öylesine gideceğim ki hiç kimse benim nerede olduğumu bilmeyecekAramaktan herkez acze düşecek,kimse benden bir nişan bile bulamayacakBöylece bir çok yıllar geçecek de kimse benim izimi tozumu göremeyecek'’İşte Sultan Veled’e böyle yakınan Şems,1247-1248 tarihinde Konya’dan aniden gidip kaybolduŞems’in kaybolmasından sonra Mevlânâ herkezden onun haberini soruyordukim onun hakkında aslı esası olamayan bir haber bile verse ve Şems’i falan yerde gördüm dese bir müjde için sarığını ve hırkasını vererek şükranelerde bulunuyorduBir gün bir adam,Şems’i Şam’da gördüm diye bir haber verdiMevlânâ buna tarif edilemeyecek şekilde sevindi ve o adama üstünde nesi varsa bağışladıDostlarından birisi,bu haber yalandır,o Şems’i görmemiştir dediğinde Mevlânâ şu cevabı vermiştir'’Evet onun verdiği bu yalan haber üzerine üzerimde ne varsa verdimEğer,doğru haber verseydi,canımı bile verirdim'’

HAZRET-İ MEVLANA’NIN ŞEMS-İ TEBRİZİ HAZRETLERİNİ ARAMAK İÇİN ŞAM’A GİDİŞİ

Mevlana,Şems’i çok aradı,onun ayrılığı gönülleri yakan,sızlatan nice şiirler söylediOnu aramak için iki kere Şam’a gittiYine Şems’i bulamadıBu iki son seyehatin tarihleri kesin olarak bilinmemekle birlikte,büyük bir ihtimalle 1248-1250 yılları arasında olduğu söylenebilirSultan Veled’in ifadesiyle Mevlana,Şam’da sret bakımından Tebrizli Şems’i bulamadı ama,mana yönünden onu,kendisinde bulduAy gibi kendi varlığında beliren Şems’i,kendi gördü ve dediki:'’Beden bakımından ondan ayrıyım ama,bedensiz ve cansız her ikimizde bir nuruzEy arayan kişi!İster onu gör,ister beniO’yum O’da ben'’
(Karınca kitap evinin,türk klasikleri/öykü başlığı adı altında yayımlanan Mesneviden Seçmeler isimli kitabından alıntıdır)

Allah dostu bu iki büyük zat, ayrı düşmüşlerdi… Hazreti Mevlana’nın Çıkan dedikodularla Konya’dan ayrılan
Hz Şems’e yazdığı şiir de budur arkadaşlarım

"Şems artık burda durulmaz der dostuna,
Acıtmaya başlamıştır gülbahçesini, dikenliklerden atılan taşlar"

Duydum ki Bizi Bırakmaya Azmediyorsun Etme!
Başka Bir Yâr Başka Bir Dosta Meylediyorsun Etme!

Sen Yadeller Dünyasında Ne Arıyorsun Yabancı
Hangi Hasta Gönüllüyü Kasdediyorsun Etme!

Çalma Bizi Bizden, Gitme Bizden O Ellere Doğru
Çalınmış Başkalarına Nazar Ediyorsun Etme!

Ey Ay Felek Harap Olmuş Alt Üst Olmuş Senin İçin
Bizi Öyle Harap Öyle Alt Üst Ediyorsun Etme!

Ey Makamı Var İle Yokun Üzerinde Olan ( Kişi )
Sen Varlık Sahasını Öyle Terk Ediyorsun Etme!

Sen Yüz Çevirecek Olsan Ay Kapkara Olur Gamdan
Sen Ayında Evini Yıkmaya Kastediyorsun Etme!

Bizim Dudağımız Kurur Sen Kuruyacak Olsan
Gözlerimizi Öyle Yaş Dolu Ediyorsun Etme!

Aşıklarla Başa Çıkacak Gücün Yoksa Eğer
Aşka Öyleyse Ne Diye Hayret Ediyorsun Etme!

Ey Cennetin ve Cehennemin Elinde Olduğu ( Kişi )
Bize Cenneti Öyle Cehennem Ediyorsun Etme!

Şekerliğimin İçinde Zehir Olsan Dokunmaz Bize
Sen Zehri Şeker, Şekeri Zehrediyorsun Etme!

Harama Bulaşan Gözüm Güzelliğinin Hırsızı
Ey Hırsızlığa da Değen, Hırsızlık Ediyorsun Etme!

İsyan Et Ey Arkadaşım Söz Söyleyecek An Değil
Aşkın Baygınlığıyle Ne Diye Meşk Ediyorsun Etme!
Hz MEVLANA

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com