Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilköğretim, okulu, zühtüpaşa

Zühtüpaşa İlköğretim Okulu

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zühtüpaşa İlköğretim Okulu

Tarihçe

IIAbdülhamit'in Maliye ve Maarif Nazırı Zühtü Paşa, 50 dönüm arazi içinde 40 odalı bir köşk yaptırıp Kızıltoprak'a yerleşiyorOkulumuz 1915 yılında bu köşkte kız üç erkek öğrenci ile öğretime başlamıştır(Rivayet o ki, "okullar olmasa maarifi ne güzel idare edeceğini söyleyen paşa Zühtü Paşadır) 1916 yılında Murad-ı Hamis adınıbaşlamış ve 6 okul olmuştur 1925 yılında Kızıltoprak İstasyon Caddesi Hüseyin Paşa'nın köşküne taşınmıştır 1929 yılında şu andaki yerinde bulunan Hasanamir Bey'in köşküne taşınarak halen burada eğitim-öğretime devam etmektedir 1 Mayıs 1949'da Zühtüpaşa İlkokulu adını almıştır almış ve altı sınıfa çıkarılarak bir de ana sınıfı eklenmiştir 1923 yılında Bağdat Caddesi'ndeki Rıfat Bey'in köşküne taşınmış, 1924 yılında eski vakıf okulları kapatılarak, öğrencileri bu okula nakledilmiş, kız-erkek karma olarak öğretime 11 Kasım 1952 yılında kagir bina yapılarak bu gün de kullanılan B blok ile derslik sayısı 5·e çıkarılmıştır 15 Nisan 1968'de şimdiki A blok yapılmış ve derslik sayısı 13'e çıkarılarak çiftli eğitim-öğretime geçilmiştir 1998-99 öğretim yılında C blok yapılarak derslik sayısı 21'e, 2001-2002 öğretim yılında da okul imkânları ile üç derslik daha yapılarak 24'e çıkarılmıştır

NOT:1952 YILINDA BAŞLAMIŞTIR

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com